Otorinolaringologija

sluznica nosa

ana

Naš sin od 5,5, godina zbog učestalih prehlada često ima začepljen nos i stalno mora ispuhivati, često mu uslijed puhanja pucaju i kapilarice u nosu.
Posljedica su ranice u nosu i osjetljiva sluznica.
U jednom od posjeta ORL dobili smo chloramphenicol 1% mast (za oči) za mazanje nosnice u kojoj su bile ranice. Mogu li ja ponoviti postupak mazanja za obje nosnice 2x na dan istom masti ili vi imate bolji savjet?
Još jedno pitanje pogoduju li inhalacije (osim sinusima) i smirivanju sluznice nosa? Što vi preporučujete?
Puno hvala i pozdrav!

prof. dr. Željko Bumber

Uobičajeno koristimo antibiotisku mast s kortikoidom. Što se tiče inhalacija one pogoduju sluznici nosa no to ovisi i o sastavu inhalacija
(antibiotik, kortikoid i fiziološka otopina, razblažena morska voda i sl.).
Inhalacije su moguće i u nekom od lječilišta /Crikvenica na pr./. Ona imaju širi dijapazon pripravaka.

ana

Možete li mi reći ime antibiotske masti s kortikosteroidom, te preporučljivu učestalost mazanja?
Također ima li ikakav učinak kućna inhalacija s kamilicom (takvu smo preporuku dobili od naše pedijatrice) i možete li vi ovim putem savjetovati neki od pripravaka na slobodnom tržištu kojima je moguće provoditi inhalaciju kod kuće (učestalost tih inhalacija?)?
Hvala na preporuci za Crikvenicu, prošlo proljeće smo boravili tamo zbog kašlja i potrebe promjene klime (doduše nitko nije preporučio i terapiju).
Hvala još jednom.

prof. dr. Željko Bumber

Konkretne preparate možete dobiti samo u suradnji s vašim liječnikom opće medicine ili s otorinolaringologom.