Otorinolaringologija

streptococcus pyogenes

nena

Nalaz brisa nosa rađen u siječnju (dijete 16 god.)potvrdio je prisustvo BHS-A Liječen je silapenom 1500 10 dana.Po provedenoj terapiji dva puta je rađen bris (i nosa i grla)-nakon tjedan i nakon mjesec dana. Oba nalaza bila su u redu. Prije par dana dobio je laganu temperaturu (37,2) Rađen je ponovo bris koji je potvrdio prisustvo Streptococcus pyogenes. Sada uzima Klavocin bid 1g.Napominjem da sam već duže vrijeme primjetila da dijete teško diše posebno noću,nosić mu je konstantno začepljen ali bez iscjetka.Mandula nema ,alergološka obrada je ok.Što bi moglo biti uzrok stalnih infekcija(prošle i pretprošle god također je bila slična situacija) koje posljedice mogu izazvati česte upale izazvane streptokokom te koje biste nam preglede i liječenje preporučili?
Unaprijed zahvaljujem

Prof. dr. Željko Bumber

Obavezno najprije orl pregled da se isključi postojanje treće tonzile
(fiberendoskopija epifarinksa) kao i pregled nosa.Rtg sinusa.