Otorinolaringologija

streptococcus pyogenes

damir

1. i 2.5.2006. sin (5 godina) mi je imao temperaturu 37.5 C u vremenu od 17h do 18.30h. Žalio se na bolove u grlu koje je bilo jako crveno. Liječnik je obaavio pregled,ordinirao Silapen, ali tek nakon uzimanja brisa grla. Silapen smo davali 3 puta dnevno 4 dana (od 3.05. do 6.05.) i prekinuli jer se boca razblia. Danas (8.5.) sam podigao nalaz brisa koji kaže da je prisutan streptococcus pyogenes osjetljiv na penicilin, eritromicin i klaritromicin (i azitromicin). Dijete se osjeća dobro, bez temperature, bolova u grlu. Primjećujem jedino blago curenje iz nosa.
Da započnemo ponovo terapiju sa penicilinom ili započnemo sa azitromicinom ili da ne dajemo više ništa? Trebamo li i mi roditelji uzeti bris grla?
hvala

prof. dr. Željko Bumber

Ako je dijete bez simptoma pričekajte desetak dana i ponovite bris.
Ako se smetnje ponove za dan,dva onda treba ponoviti liječenje.