Otorinolaringologija

temperatura i op

ako

stovani dr! 14.4 nasem sinu 7 g. uradena je op sva tri krajnika .Sve je proteklo bez komplikacija.Uvecer je imao povecanu temperaturu.Reklisu da je razlog to sto ne pije dovoljno.Tmperaturu je imao i sledece veceri (38,5).Sinoc je bio u redu a danas se tem. opet povecala.Cijelo vrijeme pije lijek protiv bola i tem. znaci uvijek je pod njegovim dejstvom.Zanima me koliku to kolicinu dijete mora popiti dnevno ili mozda moze biti neki dr. razlog.I jos nesto sledeci dan poslije op iz nosa je imao zuti iscjedak .Jeli to normalno .Poslije je to slinjenje prestalo ali jos uvijek mu se skupljaju zute grudvice u nozdrvama.Koliko dugo se takva temperatura moze tolerisati ako je to ok? (da napomenem danas je tem. bila 37,5)

prof. dr. Željko Bumber

U pravili poslije operacije gotovo uvijek 37,4 37,6 i sl. Više temperature treba procijeniti operater. Gnoj u nosu iziskuje antibiotik.
Temperatura 37,5 se može tolerirati.