Otorinolaringologija

upala grla + svrbež(osip)

gordana3107

Pozdrav, moja kcer ima 20 godina u petak ju je pocelo boliti grlo, otezano gutanje sa zuto-bijelim gnojnim naslagama .Zvali smo doktoricu ,prepisala joj je Silapen 15000000 i.j. tablete ( svakih 8sati jednu) .Prije pocetka primjene tableta pojavio joj se svrbez na prsima i trbuhu a nakon tableta i jace .Crvene sitne tocke nakon cohanja po njima nabubre lagano i jace pocrvene .Najvise ju svrbi na pregibima ,laktovi iza koljena ,pazuh te na bedrima i guzi . Jeli moguce da je u pitanju šarlah? Mladi brat (7godina) prebolio prosle godine za ljeto ili je u pitanju nekakva alergijska reakcija na lijek ?ali s obzirom da je svrbez bio lakse prisutan i prije lijeka . Meni su se takoder javile crvene tocke velicine kao da mi je neko cik od cigarete gasio na meni , ne svrbi niti imam temperaturu. Zahvlajujem unaprijed na Vasem vremenu

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, ukoliko se svrbež pojavio prije uzimanja antibiotske terapije, tada logički nema veze sa antibiotikom. Šarlah je veoma rijedak u dobi od 20 godina, i malo vjerovatan; manifestira se grloboljom, visokom temperaturom i finim crvenim granuliranim osipom pregiba kože vrata, pazuha i prepona koji se širi na ostale dijelove tijela. Liječi se antibiotikom koji Vaša kćer već uzima. Osip nije rijedak kao nuspojava visoke temperature,virusnih ili bakterijskih bolesti, alergije itd.