Otorinolaringologija

Začepljeno uho, punoća u uhu

cyrano

Poštovani,

već tjedan dana imam problem sa začepljenim lijevim uhom. I prošle dvije godine u zimsko razdoblje sam imao istih problema koje sam uspješno riješio Operil kapima, no situacija je ponešto drugačije ove godine. Naime, prije tjedan dana sam osjetio začepljenost i puninu u uhu uz osjetno lošiji sluh. Već tjedan koristim Operil kapi 2x dnevno ali nije bilo pomaka, točnije, nakon inhalacija i ispuhivanja sekreta iz nosa osjetio bih kako opet normalno čujem, no već nakon 10-ak minuta uho bi mi se opet začepilo. Bio sam i kod doktorice opće prakse koja mi je pogledala uho i propisala azitormicin 500mg koje sam pio ova tri dana, uz nastavak kapanja Operila i inhalacije no nisam naišao na nikakav pomak, točnije povremeno bih čuo normalno no kasnije bih se uho opet zaštopalo. Budući da ću stati s Operilom jer ga nije preporučljivo koristiti duže od 7 dana htio sam čuti vaše mišljenje i prijedlog. Napominjem da nikakvih drugih simptoma nisam imao, niti sam prebolio ikakve prehlade, niti mi curi sekret iz nosa, dapače, osim začepljenog uha, osjećam se odlično.

Lijep pozdrav,

Marko

Domagoj Parazajder, dr. med.

Kod vas se najvjerojatnije radi o disfunkciji eustahijeve tube, tunela koji spaja završetak nosne šupljine sa prostorom srednjeg uha (o čemu sam više puta pisao na ovom forumu - slobodno pogedajte u arhivu). Smetnje najčešće prolaze korištenjem kapi za nos (dekongestiv) kroz nekoliko dana, no ukoliko su izražene i poslije toga, potrebno je učiniti orl pregled kako bi se utvrdilo točno stanje i uvela dodatna terapija.
Do tada pokušajte sa žvakanjem žvakača (što više), žvačni mišići otvaraju eustahijevu tubu, pokušatjte sa upuhivanjem zraka u uho - začepiti nos i jako puhnuti - više puta dnevno, te grijte uho žaruljom (noćna lampica i sl.) 2x10min dnevno.
Lijepi pozdrav!