Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Temperatura koja prestaje pa se vraća

Yuri

Pošovani, 20.07.dijete od skoro 3 godine dobiva temepraturu najvišu 38,7 koja se dize na svaka 3 sata, 22.07.je vec bolje i razmaci između temepraturi se povećavaju. 22.07.krvna slika pokazuje CRP 137 i povisene leukocite i eritrocite u sedimentu urina (10-20, 4-8). Također, dijete ima sitan crveni osip po cijelom tijelu (inace ima i dermatitis). Doktorica propisuje Cefiksim antibiotik. Dijete navecer ima zacepljen nos, bolio ga je trbuh te je i povracao dva puta, jednom sluz tijekom noci. Osip se povlači.
Temperatura prestaje i nema je 2 dana, da bi se 26.07.vratila sa 38,5. Krvna slika je sada bolje, CRP 11, urin uredan. Temperatura se odmah drugi dan smanjuje i onda je nema tri dana, osim navecer 37,1. Medutim danas se temepratura opet javlja, navecer do 37,7. Krvna slika od danas je uredna, CRP 1, urin uredan, jetrene probe uredne.
Doktorica nije sigurna zasto se temepratura stalno vraca, a krvna slika je uredna. Ja i muz smo takoder bili bolesni sa zacepljenim nosom. Dr sumnja na virusnu upalu pluca iako nista ne cuje pri pregledu, saturacija je 98%.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Vjerojatno se ponavljaju virusne infekcije. Prema nalazima ne smatram da je sada potrebno raditi dodatne pretrage.

Yuri

Poštovani, hvala Vam na prethodnom odgovoru.
Obraćam Vam se opet jer nam se ponovila slična situacija, odnosno dijete je u subotu dobilo temperaturu, u nedjelju je najveća bila 39,4. Već navečer je bilo bolje, u smislu da smo dali antipiretik te se temperatura nije vracala do danas popodne.
Međutim kako je bila visoka, ipak smo isli vaditi krv, i krva slika je pokazala trobmocite 141, leukociti su u granicama, limfociti malo niži od granice i monociti malo viši. Urin uredan. No CRP je opet 105.
Neznam zašto se crp diže, ako se radi o virusnoj infekciji? A i prije pri virusnim infektima se nije dizao vise od 15. Ili to ipak ukazuje na bakteriju?
Dijete nema drugih simptoma te je vesel i zaigran.
Lijepi pozdrav!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ima virusa koji visoko podignu CRP - npr adeno virusi. No ako se ove epizode javljaju svakih 3-5 tjedana treba misliti i na tzv PFAPA sindrom.