Postavljeni novi temelji u razumijevanju složenog ekosustava raka želuca


Postavljeni novi temelji u razumijevanju složenog ekosustava raka želuca

Singapurski znanstvenici došli su do značajnog otkrića u razumijevanju raka želuca, bolesti koja je i dalje jedan od najsmrtonosnijih karcinoma u svijetu. Koristeći napredne tehnologije mapiranja, stvorili su detaljan atlas tumora želuca, otkrivajući skrivene obrasce u tome kako se stanice raka ponašaju, razvijaju i komuniciraju s okolinom. Ti bi uvidi mogli dovesti do preciznijih, ciljanih tretmana koji poboljšavaju stope preživljavanja i smanjuju nuspojave liječenja.

Koristeći napredne eksperimentalne i računalne metode, znanstvenici su otkrili jasne razlike između stanica raka na periferiji i u jezgri tumora, pružajući dragocjene uvide u interakciju stanica raka želuca s okolinom kako bi rasle i širile se.

Jednako tako, otkrili su različite evolucijske putove tumorskih stanica, što rezultira različitim imunološkim odgovorima koji pokreću progresiju tumora i otpornost na liječenje.

Razumijevanje različitih interakcija između tumorskih stanica i njihovih okolnih nekanceroznih stanica, može pomoći u identificiranju kritičnih putova i genetskih markera koji utječu na ponašanje tumora. Na primjer, tim je otkrio da su nekancerogene stanice koje graniče sa stanicama raka u jedinstvenom stanju potaknutom signalizacijom transformirajućeg faktora rasta-beta (TGF-β), kritičnim putem uključenim u rast stanica, diferencijaciju i regulaciju imunološkog odgovora. Usmjeravanje TGF-β signalizacije moglo bi inhibirati okolinu koja potiče rast tumora i poboljšati učinkovitost terapije raka.

Rak želuca, peti je najčešći rak i treći vodeći uzrok smrti povezanih s rakom u svijetu, s više od milijun novih slučajeva i blizu 770.000 smrtnih slučajeva svake godine. 

Smatra se, da ova studija postavlja nove temelje u razumijevanju složenog ekosustava tkiva raka želuca s prostornom rezolucijom bez presedana, koji će pomoći u razvoju ciljanih terapija koje mogu prevladati lokalne barijere unutar mikrookruženja tumora i učinkovito se boriti protiv raka.

Izvor:
Cancer Discovery