Kontracepcija

Pitanje oko Diane 35

Lady_Josephine

Pijem diane 35 već 20 dana, prije nego što sam ih dobila ginekolog me je poslao na vađenje krvi, pijem ih zbog problematičnog tena i bolnih menstruacija, ten mi se je već sada dosta popravio, ali zanima me koje su šanse da će mi se pogoršati kada prestanem koristiti tablete?
Čitala sam iskustva drugih cura i dosta njih je napisalo kako im je ten poslije uzimanja tableta bio gori nego prije korištenja, pa me je to malo zabrinulo...

Natalija Beljo, dr. med.

Tako je, kad ih prekinete piti vraćate se na staro.

biserka24

Imam pitanje u vezi sa Dajanom 35.
Kako zaštititi kao kontracepcije , dali mogu da se osećam bezbedno od neželjene trudnoće tokom seksualnog odnosa .
Pila sam Diane 35 tokom 6 meseci , a zatim napravila sam pauzu od 1 mesec , zanima me dali kada počnem ponovo da pijem pilule posle koliko vremena će ponovo biti zaštićean , da li je to odmah ili posle nekoliko dana ?
i dali konzumiranje alkohola smanjuje efikasnost pilule ?
Hvala unapred
pozdravi

Natalija Beljo, dr. med.

Od prvog dana ste zaštićeni i nemojte konzumirati alkohol.

mandica21

Diane 35 sam počela piti 3.5. (čet) u pola 5 (ujutro), i to prvim danom menstruacije. 23.5. ću uzeti zadnju tabletu, poslije toga bi trebala nastupiti pauza u kojoj bi trebala dobiti menstruaciju. Da li da 1. tabletu iz novog pakovanja uzmem 30.5. (sri) ili 31.5. (čet) ? - naravno tablete pijem uvijek u isto vrijeme a to je 4:30.
Ako tad (31.5.) još uvijek budem krvarila da li da onda uzmem tabletu ili tek kad krvarenje završi potpuno?
U nedoumici sam zato što negdje kažu da se s tabletom počinje 7. dan pauze, a negdje 8. dan pauze.
Hvala unaprijed na odgovoru big-smile

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana sedam dana pauze. Idući blister počenete 8.dana dakle 31.5.2012 u navedeno vrijeme, bez obziran na to da li će menstruacija još trajati ili neće.

Frida123

pijem Diane 35 duzi niz godina, obicno oko 20,00 navece, 6. dana u prvom tjednu zaboravila sam uzeti tabletu, te je uzela 7. dana ujutro, proslo je otprilike oko 10-13 sati od propustene tablete i zatim nastavila normalno. 7 dana imala sam odnos bez ejakulacije, dakle prekinuti snosaj. opasnost od moguce trudnoce?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Šanse za trudnoćom nema.

brozzka

Postovani, prelazim sa logest na diane, mislim napravit normalnu sedmodnevnu pauzu i poceti koristiti diane.. Da li je to ok?

Dejan Šakoronja, dr. med.

U redu je.

Ancica1

Poštovani,imam 21godinu, pila sam diane 35 (zbog jakih menstrualnih bolova i policističnih jajnika), redovno 2 godine bez pauza... sada sam odlučila prestati s uzimanjem kontracepcije,te sam zadnju pilulu popila 06.05.12, redovnu menstruaciju sam dobila 11.05. (trajala je do 17.05)... ali 24.05 znači 7 dana nakon menstruacije pojavio mi se obiliniji smeđi iscjedak,a dan iza tj danas 25.05 obilno krvarenje-kao normalna menstruacija. Molim Vas da mi objasnite što je to,jeli to normalno?. Kod ginekologa sam na pregledu tek 27.6,pa neznam dal da odem hitno ili čekam pregled? Trudnoća je isključena. Hvala Vam unaprijed

Ancica1

Poštovani,imam 21 godinu. Pila sam diane 35 (zbog jakih menstrualnih bolova i policističnih jajnika) 2 godine bez pauza (osim onih kad nastupa menstruacija). sad sam odlučila prestat s kontracepcijom.. Znači zadnju pilulu sam popila 06.05.12, 11.05 sam dobila menstruaciju koja je trajala do 17.5... ali 7 dana nakon menstruacije 24.05 pojavio mi se obilniji smeđi iscjedak, a 25.5 mi je nastupilo obilnije krvarenje i lagana bol u stomaku,znači kao normalna menstruacija. Znači odmah tjedan dana nakon zadnje menstruacije.. Možrte mi reći što je to,jeli to normalno,jeli moguće da su jajnici već normalno preuzeli svoju funkciju? Malo mi je čudno jer je sve u kratkom roku. U ginekologa sam upisana tek 27.06, dali da odem odmah ili čekam pregled? Trudnoća je iskljućena. Unaprijed hvala

Ancica1

Poštovani,imam 21 god. Diane 35 sam pila zbog jakih menstrualnih bolova i policističnih jajnika, 2ipo godine bez pauze (osim onih kad nastupa menstruacija). Odlučila sam da prestanem piti kontracepciju. Znači 06.05 sam popila zadnju tabletu,a 11.5 mi je došla redovna menstruacija, koja je trajala do 17.5. Ali 24.5 znači tjedan dana nakon menstruacije pojavio mi se smeđi iscijedak,onako obilniji. A dan iza obilno krvarenje-kao da je normalna menstruacija. Jeli to normalno? Znači tjedan dana nakon menstruacije opet krvarenje? Jeli moguće da su jajnici već preuzeli svoju funkciju u tako kratkom vremenu? Molim Vas odgovor i savjet. U ginekologa sam upisana tek 27.6,da čekam pregled ili odmah odem? Trudnoća je isključena. Unaprijed Vam hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, jajnici su svakako postali aktivni nakon prekida Diana.Vjerovatno se radi o periovulacijskom krvarenju tj. smeđem iscjetku koji će potrajati dan- dva. Ne brinite.

lidija89

Veliki pozdrav. Imam pitanje u vezi Diane-35 . Zbog polucisticnih jajnika mi je ginekolog prepisao iste tablete,koristila sam ih godinu i 8 mjeseci,,medjutim prekinula sam da ih koristim ..Prvu menstruaciju poslije prekida sam dobila nakon 2 mjeseca tacnije 5-og marta,,medjutim sledeci mjeseci (april,maj) nisam dobila ,s tim da prije koristenja tableta nisam imala redovne menstruacije,Kupila sam tablete da ih ponovo pocnem piti ocekujuci menstruaciju,jer bi ih trebala piti prvog dana kad dobijem,ali vec 4 dana mi se ukazuje nesto crvenkasto-svedjkasto,nije kao belo pranje pa da kazem da je smedje,nego kao da se ceka kad ce se očepiti da dobijem pravo, happyjeli to normalno toliko dana da to traje,imam pritisak u donjem dijelu stomaka,i jesam li trebala popiti tabletu vec ili da cekam da pravo nastupi menstruacija?Hvala unaprijed .Lidija

tugaizalost

Postovani
Djevojka je dobila ove pilule od svog ginekologa kao kontracepcijsku zastitu , pocela ih je piti zadnji dan menstruacije to je bio 5 dan ja mislim . Danas je treci dan kako ih pije i danas smo imali odnos i ja sam imao snosaj u nju , citajuci sada na forumima kazu da su samo efektivne ako se piju od 1 dana ciklusa , sta sada mozemo uciniti da bi sprijecili trudnocu sad unaprijed hvala ginekolog joj nije nista rekao oko ovoga da su djelotvorne samo od 1 dana ciklusa sad

Nataša Šemnički, dr. med.

lidija89 ,

ako još niste dobili menstruaciju javite se ginekologu na pregled.

L.P.

Nataša Šemnički, dr. med.

tugaizalost,

javite se ginekologu radi hitne kontracepcije ( Ellaone ili Escapell tbl )

L.P.

redAngel

Postovani,
Dianne pijem vec 6 mjeseci zbog povisenog testosterona i kontracepcije,prvo sto bih htjela da Vas pitam kada se treba praviti pauza od tableta i koliko bi ta pauza trebala trajati?
Drugo,da li Diane uticu na vlaznost vagine,jer u pocetku odnosa ima dovoljno i nikad tijekom odnosa ne boli,ali samo poslije kada su prsti u igri boli i pece?

Hvala unaprijed na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, pauzu ne morate raditi. Dakle možete nastaviti kontinirano uzimati uz redovite kontrole duže vrijeme.
Drugo, pilule kod dosta žena uzrokoju suhoću rodnice posljedićno i smetnje koje ste naveli.