23.05.2024. 23:4711.06.2005. 00:00
| Mr. sc. Dean Delić, dr. med. | Cybermed d.o.o.
Za liječenje gripe potrebno je uzeti lijek koji posebno djeluje na virus gripe. Antibiotici ne djeluju na viruse nego samo na bakterije, ali unatoč tomu neki liječnici danas daju svojim pacijentima antibiotike za gripu. Razlozi leže između straha od komplikacija gripe i straha od pacijenta. Komplikacije gripe koje uzrokuju bakterije javljaju se redovito nakon preboljele gripe, pa se mogu točno odrediti i točno ciljano liječiti, dok na komplikacije virusne naravi antibiotici ionako ne djeluju. S druge strane pacijenti znadu tražiti lijekove za koje sami smatraju da im trebaju jer su čuli da ih je netko drugi uzimao, a liječnik mora imati vještinu da im točno objasni (ne)potrebu.
Postoji samo jedan oralni lijek koji djeluje upravo na virus gripe, odnosno blokira dio virusa koji se ne mijenja i tako ga uništava. Generičko ime mu je oseltamivir. Ako se uzme tijekom prva dva dana bolesti može gotovo u potpunosti zaustaviti gripu. U prosjeku skraćuje tijek bolesti za 37%, ublažava simptome za 40% i smanjuje rizik komplikacija za 67%. U pakiranju se nalazi 10 kapsula koje se uzimaju 5 dana, svakih 12 sati. Neželjene pojave su rijetke, najčešće probavne smetnje koje se mogu ublažiti uzimanjem lijeka pola sata nakon jela.
Preko 80 posto pacijenata hospitalziranih zbog COVID-19 prijavilo je neurološke simptome, od kojih su najčešći glavobolja i anosmija (gubitak osjeta njuha). Također postoji sklonost povećanom zgrušavanju, a moždani udari opisani su kao komplikacija. Neki su pacijenti razvili neuropatije poput Guillain-Barreovog sindroma ili Parkinsonove bolesti.