Alergije


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 933 | Broj poruka: 5407

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12


Immunocap isac


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

jelenasenj

26.12.2013. 15:55

Poštovan doktore,
iznimno cijenim Vaše mišljenje i molim Vas da mi kažete što mislite o ovom načinu testiranja na alergiju( prepisati ću tekst sa stranica klinike gdje se to radi jer ne znam smijem li staviti link zbog reklame);
"Detekcija specifičnih IgE antitijela u vašoj krvi pomaže identificirati senzibilizaciju čak i prije nego što dođe do alergijske reakcije. Alergo-detektor predstavlja vam novu metodu testiranja koja može identificirati specifična IgE antitijela koja su usmjerena protiv velikog broja (trenutno više od 100) tvari koje uzrokuju alergije i to zahvaljujući inovativnoj biochip tehnologiji. Testiranje je brzo, pouzdano ,te se provodi u jednom analitičkom koraku....Test temeljen na biochipu zahtjeva malu količinu krvi. Rezultate testa dobit čete u obliku vrlo detaljnog izvješća?

Darko Richter, dr. med.

29.12.2013. 14:40

Radi se o komponentnoj alergološkoj dijagnostici, tj. identifikaciji alergenskog molekulskog epitopa.
Meni kao alergologu bi to bilo od koristi za određene selekcionirane pacijente. A ti bi bili najprije testirani prickom zatim po potrebi specifičim IgE-određivanjem iz krvi, i na kraju komponentnom dijagnostikom poput ove koju navodite.
Međutim, želim vam unaprije reći da meni takvih 100 ili 112 alergena ne bi značilo ama baš ništa, jer bi se u njim anašlo pozitivnih puno više no što bi bilo klinički relevantno. I zato, iako je metoda kvalitetna, nisam baš siguran čemu bi mogla korisno poslužiti. Zapravo, ako hoćete narodskim jezikom: ne vidim ja u Hrvatskoj (osim nekoliko kolega) alergologa koji će vam na temelju toga dati relevantno kliničko tumačenje.
Alergologija jednostavno nije laboratorij niti pretraga koju bilo tko može pročitati i protumačiti. Alergologija je klinička disciplina, i to tzv. non-OBS (non organ based specialty) i za raditi alergologiju treba puno više iskustva i znanja od jednog "detaljnog izvješća" koje ćete dobiti u roku od par sati. Što će vam da doznate da ste osjetljivi na nekakvi profilin, li LPT, i još 30-ak drugih epitopa? A nemate pojma niti što je to epitop. I veliko je pitanje tko će vam na temelju toga davati interpretaciju.
Probajte, pa vidite.

jelenasenj

29.12.2013. 21:50

Hvala Vam na odgovoru!
Ne znam jesam li dobro razumjela Vaš odgovor; znači ovaj test jest medicinski relevantan, ali ništa iz njega neću saznat što ne bih saznala prick testom. I od tih 100 alergena koji se ispituju rezultat bi bio suviše detaljan, i ne bih znala radi li se o alergiji ili preosjetljivosti.I zapravo,nema smisla testirati toliki broj alergena?

Darko Richter, dr. med.

29.12.2013. 22:20

Ima smisla ako to ne radite vi, već dobro informirani alergolog. To je cijela istina.
Po mojem mišljenju, ImmunoCap ISAC jest jedan promašaj: probirni (screening) test na bezbroj komponentnih alergena, koji je, kako ste uočili, detaljan da detaljniji ne može biti, a s druge strane, daje vam samo semikvantitativne rezultate (tj. ocjena preosjetljivosti jest: negativna - mala - srednja - velika). To jest suvremena i korektna metoda, no, njezini vlasnici i proizvođači malo su se zaigrali tržišta, podgrijavajući baš ono što sam izrazito kritizirao: nikakav nalaz nije ujedno i relevantna alergološka činjenica za pacijenta. No,ovdje se ide na prodaju, i to bezbrojnih i detaljnih količina nalaza, za koje je pitanje što i koliko odgovara kliničkoj značajnosti. Onaj koji vam nudi te pretrage s onakvom reklamom, zapravo vas smatra klijentom, a ne pacijentom. Ako ste klijent, kupite tih 112 nalaza i radite s njima što hoćete. Ako ste pacijent, najprije odete liječniku, koji potvrdi da ste pacijent, uputi vas alergologu, a ovaj vam riješi problem, s time da mu u vrlo rijetkom slučaju treba i komponentna dijagnostika (ali, običnone ovako opširna, a tek semikvantitativna).
Ti nalazi, bez da su zatraženi od alergologa kojizna svoj posao, praktički su bezvrjedni, bez obzira na njihovu cijenu i količinu.