Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

akne kao nuspojava kortikosteroida

Branka

Poštovani

Moj suprug radi ankilozantnog spondilitisa 6mjeseci je na terapiji kortikosteroidom Decortin (10 mg dnevno).
Inaće je u pubertetu bio sklon aknama, no nakon što je počeo uzimati Decortin akne su se pojavile na leđima a katkad i na licu, u znatno većem broju, gnojne su i upaljene.
Da li se akne mogu ikako tretirati ukoliko je njihov primarni uzrok primjena kortikosteroida, te kojom vrstom lijekova.

Hvala

Branka

dr. Krešimir Kostović

Ukoliko je riječ je o steroidnim aknama, a po svemu sudeći izgleda da je, potrebno je znati da je to česta nuspoja kortikosteroidne terapije. Dok Vaš suprug uzima kortikosteroide, one će biti prisutne u određenoj mjeri, bez obzira na terapiju akni. Terapija ovisi o jačini akni, ali dolaze u obzir lijekovi koji se i inače koriste u liječenju akni. Ukoliko su promjene kao što navodite dosta jake i gnojne, prije svega dolazi u obzir antibiotska terapija (tetraciklini).

dads

Postovani,

trenutno sam pod terapijom decortin 25mg, koju smanjivam svaki tjedan po 5 mg do 15mg i tako moram nastavit do sredine 8 mj do kontrole, i seretide diskus 500, koju jako dobro podnosim,
naime u posljednjih 10-ak dana sam dobio akne koje su malo gnojne, najvise po tijelu i ramenimaa nikada ih nisam imao,posto sam iz bosne a doktorica mi je u zagrebu propisala ovu terapiju nemogu da je pitam za misljenje,jer pretpostavljam da su od kortikosteroida, jer do sad nikada nisam imao, da li mi mozete reci sto da cinim , neku kremu losion ili sta vec da bi se te akne malo kontrolirale, strah me da se neprosire jos vise?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Kod Vas se gotovo sigurno radi o steroidnim aknama (posljedica duže primjene kortikosteroida). Dok uzimate kortikosteroide one će biti prisutne. Terapija ovisi o jačini akni. U lokalnoj terapiji mogu se pokušati losioni na bazi klindamicina i eritromicina, benzoil peroksid itd, a u težim slučajevima dolazi u obzir terapija tetraciklinima na usta. Sve te lijekove može Vam propisati i Vaš liječnik ili dermatolog u Bosni.