Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

crveno lice

ramiz

imam rumeno lice.da li je to zbog "viška" krvi ili nešto drugo?to mi jako smeta.volio bih blijedo lice imati.nekad se jako zapalim kao da je sva krv došla u glavu.molim za savjet.

Dr.med.spec. Dinko Kaliterna

Kod vas se radi o bolesti koja se zove rozacea.Uzrokovana je jacom osjetljivoscu zila na razne podrazaje te reagiraju sirenjem pri cemu nastaje pojacan dotok krvi u lice.Postoji citav niz teorija o samom uzroku : bakterije, nasljede, promjene zivcanog sustava,....Najvaznije je izbjegavati provocirajuce faktore : ne stajati na Suncu te blizu izvora toplina koji su najcesci uzrok, juhu i slicne tople napitke piti samo kad se ohlade, ne alkoholni losion na lice, izbjegavati jake zacine, prostorije ne jako grijati, prati se u mlakoj vodi.To su najcesci faktori koji pogorsavaju vase lice i nastojte ih svakako izbjegavati koliko mozete.Ukoliko primjetite jos neke faktore koji vam smetaju postupite isto.Preporucio bih vam sljedece : kod kuce kad vam je lice jako crveno drzite hladne obloge 5 minuta i mjenjajte ih vise puta.Nakon toga ako vam je lice suho stavite kremu za njegu lica.U apoteci kupite od firme Avene kremu Diroseal koju nanosite na problematicne dijelove lica, ta krema prikriva crvenilo.Ukoliko van ne pase probajte sljedece kreme : od Uriaga Roselian kremu ili od Bioderme Sensibio. Zatrazite tester u apoteci prvo.