Dermatovenerologija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 4004 | Broj poruka: 14423

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38


fleke


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

Jasna

31.05.2003. 19:28

Poštovani,

prošle godine kada sam bila u solariju ( svega 3 - 4 puta ) javile su mi se na licu, prvenstveno čelu neke tamnije fleke. Tijekom ljeta kako sam tamnila, tako su i one postajale sve tamnije i to je izgledalo jako ruzno. Tokom godine se gorovo potpuno povuklo, a sad vidim da opet pocinje tamniti. Napominjem da sam u vrijeme kad sam isla u solarij pila Diane 35, a navodno se ne preporuča solarij za vrijeme hormonalne terapije. Recite mi o cemu bi se tu moglo raditi, mene strah da nije slucajno nesto ozbiljno.
hvala!

ivanka

01.06.2003. 14:30

dijagnosticiran mi je pemfigus vulgaris prije 3 godine i redovito se liječim. Koristim dapson fatol 50 mg svaki drugi dan i decortin 10 mg svaki drugi dan. Kako sam u početku bila na 120 i 100 mg decortina dnevno dobila sam u ove 3 godine 20 kg i sada mi ih je teško skinuti. Nisam sigurna kakovu bih dijetu smjela primjeniti a da to ne bude stresno za organizam jer se bojim da se bolest, koja relativno miruje, opet ne razbukta. Do kada ću morati piti lijekove i kako da se borim sa nuspojavama tih lijekova? Hvala unaprijed na savjetu.

dr. Suzana Ljubojević

02.06.2003. 06:27

FLEKE
Jedna od mogućih nuspojava prilikom primjene Diane-35 tableta je pojava pjega na licu, naročito nakon izlaganja sunčevim zrakama (a također i UV zrakama kojima ste bili izloženi i u slolariju). Savjetujem korištenje krema sa zaštitinim faktorom, namanje pola sata prije izlaganja suncu.

PEMPHIGUS
Vulgarni pemfigus je akutna ili kronična recidivirajuća bulozna autoimuna (protutijela usmjerena prema vlastitim stanicama) bolest. Liječenje je dugotrajno (čaki u pojedinim slučajevima i doživotno), obično uz dozu održavanja imunosupresivnih ljekova.
Prehrana bolesnika koji su na dugotrajnoj kortikosteroidnoj terapiji treba biti bogata proteinima, a s unošenjem što manje ugljikohidrata, soli, masnoća. Posebnu pažnju treba posvetiti razinama kalcija i kalija koji se "gubi" pri dugotrajnoj glukokortikosteroidnoj terapji, stoga se preporuča nadomjesna terapija preparatima kalcija i vitamina D, te unošenje istih preparata putem hrane.
Prema nekim istraživanjima pojednine namirnice kao: češnjak, luk i poriluk mogu poticati stvaranje mjehura.