Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

pelenski osip

lir

Imam bebu koja će slaviti 1. rođendan za koji dan. prije 1 ipol mjesec, uz nicanje zubića i virozicu od par dana, dobila je osip u peleskoj zoni. Lagano crvenilo i pokoji crveni prištić. pedijatar kaže gljivice i propisuje Imazol krem pastu. Nakon dva dana korištenja stanje se pogoršalo i odlazimo kod dermatovenerologa. Dijagnoza gljivice i terapija Rojazol+zink pasta+Geramicin 7 dana a nakon toga Stelaktiv od Mustele. Stanje se slabo popravljalo da bi se naglo pogoršalo uključivanjem stelaktiv kreme. Cijela zona se upalila, prištići se namnožili, koža je izgledala grubo i naborano a nju je to smetalo i svrbilo (dobro je spavala i jela). promjenjana nam je terapija i koristimo Oronazol kremu 14 dana. Stanje se skroz popravilo da bi ponovnim korištenjem stelaktiv kreme pojavilo crvenilo i prištići. Opet smo na Oronazolu 3 dana i onda da koristimo bijeli vazelin.
Da li je moguće da je moja beba alergična na zink-oksid? da li je moguće da su se gljivice tako brzo reaktivirale?
Molim Vaše mišljenje i savjet. Inače ima problematičnu kožu, do sada smo koristili kreme iz apoteke za pelensku zonu, jednokratne pele i nikad nismo imali problema na tom području.
Unaprijed hvala,

zabrinuta mama

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Pelenski dermatitis je iritativni kontaktni dermatitis, na koji se može naseliti Candida (gljiva). Ali to je potrebno egzaktno utvrditi mikološkom pretragom (pretragom na gljive). Terapija je različita s obzirom da li su gljive prisutne ili ne. Alergija na cink oksid nije vjerojatna. Dakle, po meni bi trebalo obustaviti svu terapiju 5 dana i učiniti mikološku obradu.