Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

popucane kapilare

kristina

Imam 19 godina i već podosta popucanih kapilara po nogama. Zbog čega se to dešava, kako se može liječiti i spriječiti daljnje pucanje? Inače sam normalne težine i bavim se sportom.
Hvala

dr. Krešimir Kostović

Z nastanak venektazija (kapilara po nogama) najvažnija je nasljednja sklonost i hormonalni čimbenici (znatno češće kod žena, pogoršanje u trudnoći, oralni kontraceptivi), češće kod osoba koje duže stoje. Spriječiti daljnje pucaje je vrlo teško, s vremenom ćete imati sve više takvih kapilara. Može koristiti, ali samo u manjoj mjeri, nošenje elastičnih čarapa. Još uvijek su najbolja terapija sklerozacije, a može se pokušati i laserska terapija (ali su rezultati slabiji).

pjegava

Imam sličan problem...meni su odjednom pocele pucati kapilarice na listovima nakon godine dana koristenja kontracepcijskih pilula, prije nisam imala takvih problema. Imam 21 godinu. Trebam li prestati piti pilule i kolika je cijena sklerozacije? Imam kapilarice na par mjesta.

Hvala...

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Teško je reći da li su venektazije kod Vas povezane s uzimanjem oralnih kontraceptiva ili je riječ o prirođenoj sklonosti (ili oboje). Cijena sklerozacije obično je 400-500 kuna po tretmanu, a potrebno je više tretmana (preko računala je teško reći koliko).