Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

rozacea i kontraceptivne pilule

?

Pozdrav, imam 25 godina i nakon operacije ciste na jajniku pocela sam koristiti kontraceptivne pilule. Ukupno sam ih pila 8 meseci, Yaz, pa onda Qlaira jer mi prve nisu odgovarale. U toku koriscenja poslednjih pojavile su mi se ljubicasto crvenkaste fleke oko nosa, a mesec-dva kasnije i crvenilo nosa, kao i fleke po grudima. Nakon toga prestala sam piti pilule i crvenilo i fleke su poceli spontano da se povlace. Nisam imala nikakav osecaj zarenja, peckanja, svraba i crvenilo je uvek bilo konstantno u smislu da se nije menjalo u pojedinim situacijama, s tim sto se polako povlacilo. Ipak za svaki slucaj otisla sam na pregled kod dermatologa i doktorka mi je rekla da je to od pilula i da ce proci samo od sebe, ali mi je ipak rekla da koristim Uriage Roseliane 2 puta dnevno i za lice i za podrucje oko dekoltea i da dodjem na kontrolu za 2 meseca. Koliko sam je ja razumela to moje trenutno stanje je nalik rozacei, ali ne u potpunosti, jer je to crvenilo gotovo neprimetno i doktorka tvrdi da ce proci. Slican odgovor dobila sam i od ginekologa. Crvenilo se sada od ove kreme jos vise smanjilo i boja koze je skoro kao pre. Medjutim, od tada je nos je poceo intenzivno da mi se crveni pri prelasku sa hladnog u toplo i pri konzumiranju alkohola i imam osecaj kao da je uzaren. Jako se brinem da je to sada zaista pocetak rozacee, jer znam da je neizleciva. Treba li da se javljam doktorki ranije od onoga kada mi je rekla da dodjem na kontrolu ili da sacekam ako jos uvek to nije ozbiljno i ima nade da ce proci? Je li moguce da se rozacea javi od pilula i da li je moguce da se simptomi koje imam povuku nakon vremena koje je potrebno za ciscenje organizma od hormona? Da napomenem da ranije nisam imala slicnih niti bilo kakvih problema sa crvenilom lica. Puno hvala na odgovoru

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Po onome što ste napisali, moguće je da su promjene uzrokovane hormonskim preparatima, ali je moguće da je riječ i o početku rozacee. Vrijeme će pokazati o čemu je riječ, sada se sa sigurnošću ne može utvriti radi li se kod Vas o početku rozacee.