Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

systemski lupus erithematosus

Greta

Od sistemskog lupusa (SLE) lijecim se 3 godine. Od lijekova uzimama RESOCHIN (antimalarik) i MEDROL (kortikosteroid). Od pocetka terapije kosa mi je opadala, medutim unazad mjesec dana opadanje kose je znatno pojacano. Molim pomoc,koje minerale i vitamine da koristim?

mr.sc.dr. Suzana Ljubojević

Nažalost ne postoji univerzalni lijek koji će znatno utjecati na porast kose. No, možete pokušati preparatima vitamina H (Biotin tbl).
S obzirom na Vašu osnovnu bolest, savjetujem Vam da se javite nadležnom liječniku.
Niste naveli od kada (3 godine?) i koliku dozu navedenih lijekova trošite!

greta

Puno Vam hvala na odgovoru.
Resochin sam počela koristiti u 10. mj.1999.g od 5oo mg.dva tjedna, te nakon toga 250 mg. dnevno.
Medrol pijem od 01.mj.2000.g.Početna doza bila je 16 mg. sa postepenom redukcijom na 4 mg. Međutim u 09. mj. o.g. lupus se ponovno aktivirao, te sam dva tjedna pila Resochin 500 mg. i Medrol 32 mg.Momentalno pijem 250 mg. Resochina i 16 mg. Medrola.

mr.sc.dr. Suzana Ljubojević

Simptomi lupusa se obicno pogorsavaju i proljetnim i ljetnim mjesecima, no takodr je moguce i u jesenskim i zimskim mjesecimo zbog kumuliranja (nakupljanja) UV zraka lijekom suncanih mjeseci u godini. Pojacani gubitak kose koje ponekad moze biti pracen i alopecijom (okruglasta zarisna celavost), rezultat je generaliziranog imunoloskog odgovora na antitijela koja se stvaraju kod bolesnika s lupusom.

greta

Cijenjena gospođo Ljubojević,

Želim Vama i vašim najbližima sretnu Novu 2004.g. i još mnogo nadolazećih.

Greta s obitelji