dianadu
|
10.12.2012. 11:55
Poštovani
Nikako, da dobim odgovor na pitanja koji mi ne daju mira, jer sam u 39. tjednu izgubila dijete. Potpuno zdravog, normalne rasti i teže. Ali ima nekih stvari, koje mi nikako ne idu iz glave, pa vas molim, ako mi možete barem po vašem uvidu te razložiti.
U 25. tijednu imala sam saobračajnu nesreču. Slali su me u bolnicu, i tamo utvrdili, da je a dijetetom sve savim normalno ali kod nalaza utvrdili hipoehogen odboj izza placente debeline 17 mm.
Nakon toga su me slali doma. Nije mi bilo dobro (jer sam imala utjecaj, kako mi dijete pritiska niz trbuh). Otišla sam kot svoje doktorice, koja nije otkrila ništa.
Čak ni ovog odboja nije zaznala. No sad znam, da se možda i ne vidi.
Tri dana prije roka, bila sam na poslednjem pregledu kot svoje doktorice, koja je kroz pretragu rekla, da se dijete počuti krasno, i da ču moči uskoro roditi, ali ako ne neka pridem jedan dan pre datuma opet na pregled. No, nije bilo tako. Dijete je bilo u distresu. Sad to znam, jer se porodilo za zelenom mekonijskom vodom.
Dijete sam osječala i tog dana i naslednjog, samo bio je vrlo živ. No, treče jutro ga nisam upošte osetila, pa sam otišla na kliniku, da vidim što se dogodilo.
I tamo ŠOK - umrlo je.
Pa sad, uradjena je bila autopsija mog sina, i evo nalaza:
- Intrauterina smrt
-Maceracija I. stopnje
-Veći solitarni infarkt placente
-Tromboza umbilikalne vene (kalciniran strdek, ki povsem maši svetlino žile)
-Primarna plučna atelektaza
Svi nalazi organa mog dijeteta potpuno brez svih anomalija.
Pa sad pitam?
- Kako niso na kliniki kad sam bila u 25. tijednu napravili pretragu žila, jer je doista postajajo sum, da nešto može izbiti? Ili uopšte polagali posebnu pažnju, da možda neče biti kasnije nešto u redu?
Nikako se ne mogu pomiriti, jer sam nedavno naišla na : Prikaz slučaja Prenatalne dijagnoze variksa intraabdominalnog dela umbilikalne vene.
Prikaz je napravila Klinika za ginekologiju i akušerstvo. Slučaj nalik na moj slučaj, Samo da se dijete stručnim pristopom problematike sa Doplerom končalo dobro, jer je bila pretpostavka, na sum venske tromboze. Znam, da je istraga Doplerom draga, ali plačali bi sve pretrage, samo da se to nije dogodilo.
Ali to još nije sve. Doktorica mi je nakon prvog pregleda po ovoj tragediji, rekla, da ću morati u sledečoj trudnoči uzimati Aspirin Protect. Ma, kako nisu mogli posle otkrivene anomalije u 25. tijednu barem preventivno dati, da ga uzimam? Pa do tromba ne bi došlo.
Sad sam potpuno svesna, da se dijete moglo roditi živo.
Molim vas za vaš odgovor.
|
Dejan Šakoronja, dr. med.
|
10.12.2012. 22:55
Poštovana,nažalost puno mi još relevantnih podataka fali stoga vam mogu odgovoriti samo na osnovu iznesenog.
Dakle radilo se o trombozi dakle stvaranju tromba u umbilikalnoj žili. Odakle je tromb došao to se nikako ne zna i ne može znati.
Što ste imali prometnu nesreću misli da nema nikako veze sa trombozom u 39. Tjednu.
Dakle tromboza je hitna stvar koja se događa kroz par sati a ne kroz 15 tjedana.
Ono što mislim da se kod vas radilo o trombofiliji i prije iduće trudnoće potrebno je napraviti pretrage u tom smjeru.(mthfr, pai1, antitrombin III itd).
Ako se to dokaže nećete uzimati aspirin već heparin od prvog dana trudnoće.
|
dianadu
|
11.12.2012. 16:10
Hvala za odgovor!
Zanima me još,kako je moguče da dodze do tromba u žili,kakvi su vzroki? Ali se to ne može vidjeti na UZ kojeg sam imala dva dana prije smrti mog djeteta? Prije tri godine rodila sam sina,izgubila sam litar krvi,dobila sam tranfuziju,dali je to šta povezano sa trobom?
Hvala!
|
Dejan Šakoronja, dr. med.
|
11.12.2012. 21:30
Naravno da se ne može vidjeti uzv-om.
To je stanje koje nastane trenutno i odmah a ne nastaje danima.
Uzrok je pojačana sklonost stvaranju tromba, adherencija trombocita, visok fibrinogen u trudnoći i sama trudnoća je stanje povišenog rizika za trombozu.
Transfuzija prije 3 g. nema nikakve veze sa ovim incidentom.
Vaša obrada mora biti usmjerena prema trombofiliji dakle poremećaju koagulacije krvi.
|
dianadu
|
12.12.2012. 19:10
Hvala za vse dosadašnje odgovore.
Doktorica me tek posle ove tragedije šalje na odredjene istrage po tom pitanju. Mnogo čitam, pa vidim da postoji mogučnost, da se može trombofilija pojaviti u trudnoči.
Molim vas još za odgovor:
Dal se ovake istrage krvi prave tek posle ovakih teških slučaja?
Dal te istrage ne obuhvačaju preventivni pregledi trudnice, kad se več zna da postoji takva mogučnost?
Razumite me, al život dijeteta zaista nema cijene , koju ne bi platili.
Mnogo vam hvala poštovani gospodine doktore.
|