Ginekologija i opstetricija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 11777 | Broj poruka: 85227

Forum nije u funkciji!

No pregled objavljenih poruka Vam pruža veliki broj korisnih informacija iz navedenog područja.


Koga poslušati???


Autor Poruka

lidac0605

24.04.2010. 12:20

Poštovani,nalazim se u 32.tj četvrte trudnoće.Prije 3 dana sam otpuštena iz bolnice gdje sam boravila da bih primila injekcije za maturaciju bebinih pluća pošto imam omekšan i skraćen cervix prohodan za prst do ovoja.
Naime,tamo su me isprepadali što se tiče moje kronične th.Inače,već 2 godine bolujem od inzulinske rezistencije koja je bila dokazana na ogtt(glikemija uredna,al inzulin u 120 min.5x viši od normalnog),uz koju su mi nađeni i policistični jajnici,anovulatorni ciklusi i hipotireoza zbog Hashimotovog tireoiditisa.Od tada sam na th. Euthyroxom i Sioforom 3x500mg,za kojeg su mi i moj endokrinolog i moj ginekolog rekli da ga ne prestajem piti u trudnoći,da najnovije studije pokazuju da on nema štetan utjecaj na plod ,a da ću daljnjim uzimanjem th. smanjiti mogućnost gestacijskog dijabetesa i ostalih vezanih komplikacija pošto sam ionako u rizičnoj skupini,da bi mi sad u bolnici rekli da se uzimanje antidijabetika ne prakticira u trudnica,da ko mi je dao da to uzimam i sl.
Sada me dr. iz bolnice traži ponovni ogtt.Sad su me samo zbunili što se tiče Siofora,tko sad tu ima pravo???I koja je svrha sad svega ovoga kad sam ja u 8.mj trudnoće i uzimam ga cijelo vrijeme???
Inače,sa bebom je sve u redu,normalno napreduje,sa 31.tj trudnoće je bila teška 1700 gr,nema nikakvih naznaka da nešto ne valja...
Čitam po američkim stranicama da oni prakticiraju uzimanje metformina kod žena sa pcos i inzulinskom rezistencijom kroz cijelu trudnoću i više ne znam što da mislim.Kakvo je Vaše mišljenje o svemu tome?

Dejan Šakoronja, dr. med.

29.04.2010. 18:05

Poštovana!
Nažalost dali ste mi premalo podataka o paritetu , godinama, prvoj i drugoj vrijednosti OGTT-a.
Kod sumnje na gestacijski dijabetes nužna je hospitalizacija te obrada istog uz GUK profil koji se radi u 24 sata, svaka 3 sata.
Večina gestacijskih dijabetesa tretira se samo dijabetičkom dijetom, samo kod određenog broja slučajeva potrebna je i inzulinska terapija.
Preparat peroralnog antidijabetika se ne preporuča uzimati tijekom trudnoće , a svakako ne u prvom trimestru trudnoće. Ako je rezistencija dokazana u ranoj trudnoći u ovisnosti sa vrijednostima GUK-a mišljenja sam da je trebalo prijeći na inzulin i na prekoncepcijsku obradu (dakle prije trudnoće) u Klinici za ženske bolesti i porode u Petrovoj , u Centru za dijabetes koji vodi prof. Đelmiš. Napominjem, imam premalo relevantnih podataka o Vašoj trudnoći a i iskustva sa peroralnim antidijabeticima i štetnostima na plod su oprećna uglavnom prema FDA spadaju u skupinu C i D koji se ne daju u trudnoći.