Ginekologija i opstetricija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 11777 | Broj poruka: 85227

Forum nije u funkciji!

No pregled objavljenih poruka Vam pruža veliki broj korisnih informacija iz navedenog područja.


phd - upala posteljice


Autor Poruka

mamalana

03.02.2011. 19:55

Poštovani dr. Šakoronja,

majka sam dvogodišnjeg dječaka rođenog hitnim carskim rezom (radi prestanka trudova i simfize, vjerojatno radi epiduralne).
prije desetak dana smo, u 25.-om tjednu uredne trudnoće, izgubili bebu. UZV pregledom utvrđena je intrauterina smrt, induciran je porod i rodila sam bebu (35 cm i 950g) i posteljicu koji su, prema riječima doktora, naizgled bili u redu.
preliminarni phd nalaz je upala posteljice. detalje očekujemo za dva tjedna. doktor nam je objasnio da je posteljica vjerojatno inficirana unutar mog organizma npr. iz crijeva, ne vanjskim faktorom, te da su šanse da se to ponovi u slijedećoj trudnoći minimalne.

molim Vas da mi pojasnite:
- što je zapravo upala posteljice?
- ne bi li upala posteljice bila vidljiva odmah po porodu?
- prema Vašem mišljenju, kad bismo najranije smjeli planirati slijedeću trudnoću, koju silno želimo?

Hvala! Lana

Dejan Šakoronja, dr. med.

03.02.2011. 21:10

Poštovana, iznimno mi je žao zbog gubitka ploda. Svakako je to velika trauma.
Pošto još nemate detaljan patohistološki nalaz ploda i posteljice možemo samo aproksimativno odgovoriti na Vaše pitanje.
Upala posteljičnog tkiva i plodovih ovoja možemo podijeliti na akutni te subakutni chorioamnionitis(stručni naziv) najčešće nastaje ascenzijom(penjanjem) mikroorganizama iz vrata maternice i rodnice, rijeđe se razvijaju putem krvi. Također do upale posteljice i ovoja može doći i iz sluznice maternice , jajovoda.
Uzročnik može biti unjet i nakon zahvata poput amniocenteze, primjenom abortiva itd. Kakva će biti posljedica upale ovisi o trajanju trudnoće, vrsti uzročnika te intenzitetu upale, imunološkom odgovoru. Uz to je moguća i intrauterina smrt što se nažalost dogodilo i u vašem slučaju.
Naizgled nakon pregled posteljice rijetko se može vidjeti upala golim okom. Ta dijagnoza rezervirana je za patohistološku obradu a dokazuje je pristutnost upalnih infiltrata u posteljici i plodovim ovojima. Zbog upale u stanicama stvaraju se u posteljici medijatori upale koji dovode do kontrakcija maternice što uglavnom u najvećem broju slučaju rezultira pobačajem prije vijabilnosti djeteta ili njegovim ranijim porođajem( prijevremeni porod).
Među najčešćim uzrocima korioamnionitisa su stafilokok, esherichia coli, enterokok, mikoplasma, ureaplasma, rjeđe klamidija.
Eto dosta opširno opisao sam Vam situaciju što se događa.
Da će se to ponoviti u idućoj trudnoći svakako ne vjerujem.
Kad prođe 2-3 mjeseca i kad dobijete definitivni PHD nalaz potrebno je učiniti cervikalne briseve, i ostalu laboratorijsku dijagnostiku. Što se tiče vremena do iduće trudnoće mislim da treba proći najmanje 6 mjeseci.

mamalana

04.02.2011. 00:25

Hvala Vam na iscrpnom odgovoru!

mamalana

05.03.2011. 11:20

Poštovani dr. Šakoronja,

u želji da se dobro pripremimo za iduću trudnoću i suprug i ja bismo željeli napraviti sve potrebne pretrage.

Cervikalni brisevi dva tjedna nakon poroda pokazali su prisutnost e.coli i enterokoka, koje liječim ciprinolom. Osim ponovljenih cervikalnih briseva nakon dva mjeseca, na koju ste ostalu laboratorijsku dijagnostiku mislili, koje biste pretrage preporučili?

Što mislite o brisu maternice, biopsiji endometrija?

Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

05.03.2011. 12:30

Poštovana, ovako dakle; cervikalni brisevi apsolutno su potrebni i nužni. Biopsija endometrija pa nalaz poslati na mikrobiološku analizu da ukoliko će na cerviklanim brisevima i dalje perzistirati patogene bakterije. Od obrade još učinite i urinokulturu.
Suprug bi trebao učiniti UK, bris uretre, te mikrobiološku analizu ejakulata. Na laboratorijske pretrage sam mislio KKS, L, DKS, CRP.
Dakle prije iduće trudnoće mora sve biti negativno. Te nalaze ćete ponavljati tijekom trudnoće višekratno.
Svakako bi dobro bilo učiniti i 3D UZV nalaz da se iskljući neka od malformacija maetrnice.
Eto mislim da je dovoljno obrade za početak.