Autor
|
Poruka
|
martina_marta
|
28.09.2010. 09:45
poštovani, nalazim se u 24 tjednu trudnoće.ovo mi je prva trudnoća sa očekivanim porodom, imala sam dvije kiretaže (jednu pred više od 10 godina, jednu prošle godine a ta je bila zbog missed ab) posljednji nalaz sa trudničke kontrole glasi: VU uloživo za jagodicu prsta, cervikalni kanal dilatiran cijelom dužinom, UU T oblika. cervikometrija:44mm. uterus toniziran. nalazi ploda uredni. nalazi briseva i urinokulture uredni (sve unatrag dva tjedna). nemam nikakve upale, osi što sam tijekom trudnoće u tri navrata liječila candidu.informirajući se otrudnoći kao i svaka trudnica došla sam do pojma BH kontrakcija,za koje mislim da ih imam. a i na svakoj uzv kontroli dr kaže je uterus ili toniziran ili imam parcijalne kontrakcije. primjetila sma da mi je u zadnje vrijeme dosta često trbuh dost tvrd, iako je to moja subjektivna procjena. BH kontrakcije mislim da prepoznajem, imam ih možda dvije tri dnevno, to izgleda kada mi se jedna površina trbuha sva izobliči, bude kao loptica i nakon pola minute sve se vrati u prvobitno stanje. nije bolno. međutim brine me to što se po noći, pogovoto kada se prpbudim da ležim na leđima cijeli trbuh bude tvrd, kada promijenim položaj to obično nestane, također kada po danu mirujem kako mi je propisano kada mijenjam položaj događaju se te "promjene", pomalo sam luda od toga već. od terapije već uzimam normabele, 3x2mg, te magnezij 400mg. unatoč toj terapiji ja eto imam ta otvrdnuća. također primjnetim da je čak i kad mi je trbuh tako tvrđi beba se normalno pomiče tj osjetim udarce, međutim dosta je aktivan, tj sad već jako "lupa" a nakon svake takve "epizode" baš imam dojam da mi isprovocira maternicu koja se onda tako malo stvrdne. napominjem sve ovo mene ništa posebno ne boli...više me brine... imam li ja to tako senzibilnu maternicu koja na sve reagira i koliko je to opasno ako govorimo o riziku od prijevremenog poroda. jako me strah jer su mi daleko još "sigurni" tjedni trudnoće...
hvala...
|
Dejan Šakoronja, dr. med.
|
28.09.2010. 15:45
Poštovana, uvidom u UZV nalaz i opstetrički nalaz a isključenjem infekcije vjerovatno se radi o insuficijenciji vrata maternice.
Povremeno imate BH kontrakcije i ne smatrajte to zabrinjavajućim. Možete ih imati do 10 na dan, uz uvjet da nema progresije opstetričkog nalaza i da nije prisutna nikakva infekcija.
Sugerirao bih Vam da ponovo učinite DKS, CRP, kontrolne CB i UK s antibiogramom.
Možda bi kod Vas trebalo razmisliti o tokoliticima,do 34 tjedna, da se prevenira daljnje otvaranje(insuficijencija vrata maternice), a maternica ne bude senzibilizirana.
|
martina_marta
|
28.09.2010. 17:55
zahvaljujem na extra brzom odgovoru!
idem na kontrolu za tjedan i pola pa ću sa ovim znanjem porazgovarati sa liječnicom koja mi vodi trdnoću.
|
Dejan Šakoronja, dr. med.
|
28.09.2010. 21:45
Mislim da su prednosti tokolize daleko veće kod Vas nego negativni popratni učinci.Javite mi se porukom ovdje, kad se sve sretno završi te ostvarite majčinstvo.
|
Simke20
|
01.02.2021. 12:40
Poštovani!
U 24 sam tt. U 20 tjednu sam bila hospitalizirana zbog jakih i čestih kontrakcija, te su mi učinjeni brisevi, urinokultura, kks. Sve je bilo u redu. Cerviks skraćen 28mm, T oblika, zatvorena. Od terapije koristim Cordipin 3x10mg, Magnezij 375, Utrogestan 3x2, Normabel pp, Roidakal 2x1.
Na zadnjem pregledu u čet. 28.1.2021. sve je bilo u redu, cerviks čak 34 mm, T oblika, zatvorena. S bebom sve ok.
Zadnja dva dana trbuh mi je dosta tvrd,ali samo kad ustanem, inače mi je propisano mirovanje tako da većinom ležim. Ne osjetim nikakva stezanja, osim laganih probadanja u donjem dijelu trbuha. Kontrakcije uz svu terapiju nisu skroz prestale, ali ih osjetim kao parcijalne, što prestane nakon minute ili promjenom položaja.
Zabrinjava me tvrd trbuh, možete li mi objasniti zašto se to događa i što je to?
Hvala Vam na odgovoru!
|
Ivo Balenović, dr. med.
|
01.02.2021. 14:50
Poštovana, vjerojatno se radi o Braxton Hicksovim kontrakcijama. Te kontrakcije su način na koji se maternica priprema za prave trudove i porod. Mogu se javljati i u vrlo ranoj trudnoći, ali se najčešće javljaju u drugom, odnosno trećem tromjesečju trudnoće. Takve kontrakcije nisu redovite, traju oko jedne minute te obično nisu bolne, već uzrokuju blažu nelagodu.
|