trudnoća nakon pilule

MajdaN

Poštovani,
imam 30 godina, pila sam Logest u kontinuitetu posljednjih 5 godina, prije toga još 5 godina duge pilule. Prestala sam s pilulama krajem veljače ove godine. Tada sam napravila ginekološki pregled i ultrazvuk i svi nalazi su bili optimalni.
Nakon toga uslijedila su dva-tri neredovita slaba krvarenja (svakih 10-15 dana) da bi mi se ciklus s posljednje tri mjesečnice ustalio na urednih 28 dana. Osjećam lagane bolove u vrijeme očekivane ovulacije, imam sve PMS simptome, mjesečnica stiže na vrijeme, ali je nenormalno oskudna, više je kao iscjedak, nego kao krvarenje i traje 2-3 dana. Znam da je to prilično česta pojava nakon dugotrajne kontracepcije, ali me zanima nekoliko stvari:
1.) Nakon koliko vremena (otprilike) mogu očekivati normalno krvarenje?
2.) Obzirom na slabu mjesečnicu da li uopće dolazi do ovulacije?
3.) Koliko bi trebala pričekati prije nego pokušam ostati u drugom stanju?
Hvala vam najljepša na odgovoru.
Majda

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, teško mi je odgovoriti na Vaše pitanje. Što se tiče trudnoće vi pokušajte ostati trudna već sada.
Da znamo da li ovulirate, najjednostavnije vam je javiti se sredinom ciklusa 12. ili 13. dan na ultrazvučni pregled, ili uz druge metode (npr.maybe baby).
To što je menstruacija oskudnija ne mora ništa značiti, ako se iza toga ne krije anovulatorni ciklus.