Kontracepcija

prestanak uzimanja kontracepcijskih pilula

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće doći do trudnoće ako nije bilo ejakulacije.

maucok

Poštovani, Lindynette 20 uzimala sam 1 i pol godinu, sada pijem već mjesec i pol lindynette 30. Ginekolog mi je povećao dozu zbog toga što sam 4 mjesečnice dobila svaka 2 tjedna, ali osim toga prije nije bilo nikakvih nuspojava. S lindynettama 30 mi je ciklus opet normalan, međutim naglo mi se povećao apetit, a dobivam i bolne prištiće posebno prije menstruacije. Zanima me da li bi bilo pametno prestati s uzimanjem pilula pošto imam policistične jajnike, pa sam ih i zbog toga počela piti i da li mogu odmah prestati ili moram popiti pakiranje do kraja? Ako ne, koje bi mi pilule preporučili, a da ne uzrokuju takve, tj. nikakve nuspojave?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Popijte pakiranja do kraja. Bolje yaz, belaru ili sl.

Tina-Tina

poštovani, 2.4. sam popila zadnju pilulu logesta,5.04. sam dobila menstruaciju.odlučila sam prestati piti pilule i sad me zanima od kad mi se računa novi ciklus. od zadnje pilule ili od menstruacije ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Od dana kad ste dobili menstruaciju.

edna21

Poštovani doktore,
pila sam yaz tablete 6 mjeseci zbog krvarenja tokom cijelog mjeseca. Prije 3 mjeseca sam počela od polovine ciklusa da krvarim i to bi se sastavilo sa mjesečnicom. Osjećala sam se sve loije, imala konstantne bolove u jajnicima. Išla sam na pregled, sve je uredu, osim što imam ranicu. Doktorica je rekla samo da budem uporna. Posljednju mjesečnicu sam imala 16.4. i bilo je samo smećkasto, sa nekim komadima. Jako oskudno. Taj mjesec nisam krvarila prije mjesečnice, a dva mjeseca prije jesam. Imala sam redovne odnose. Kako se loše osjećam, odlučila sam da više ne pijem i od ove zadnje menstruacije ne uzimam pilule. Sada nakon par dana osjećam ponovo bolove u jajnicima, trbuh kao da samo raste, mučninu i glavobolju. Što se tiče zdravstvenog stanja mislim da prehlada i nešto slično nije vezano za to. Zanima me da li to može imati veze sa prestankom uzimanja pilula? Hvala unaprijed na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno je povezano s prestankom uzimanja pilula.

myka

Poštovani doktore,
Zadnju (21.) pilulu Logesta popila sam 12.04. i nakon 7 dana stanke nisam ga nastavila piti, jer mi je na zadnjem uzv dojki preporučeno da napravim stanku do sljedeće kontrole kako bi se utvrdilo da li je Logest razlog pronađenih nakupina sitnih cista (na desnoj promjera 15x6mm, a na lijevoj promjera 18x8mm). Pod "Važnim informacijama o kontracepciji" pročitala sam da je ovulacija prvi mjesec nakon prestanka uzimanja pilule nepredvidiva i da može biti bilo kada, pa sam (do sada) za zaštitu koristila kondom.
Zanima me Vaše mišljenje, mogu li sada, kada je prošlo više od mjesec dana, koristiti metodu praćenja plodnih dana i imati nezaštićene odnose 2-3 dana prije i nakon menstruacije, bez straha da je tada moguća ovulacija?
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete.

kika1008

Pozz.. Godinu dana sam uzimala Lindinette 30, prestala sam ih uzimati zbog jakih nuspojava poput stalne i jake glavobolje, potpunog smanjenja libida, nervoze,razdrazljivosti,bolova u trbuhu,nadutosti... nisam se konzultirala s lijecnicom jer je otisla radit u drugu ambulantu a ja ih jednostavno nisam mogla vise uzimati. Mentsruaciju sam imala 1.5. I sad da sam nastavila piti tablete trebala sam u petak dobiti.danas je utorak i jos je nema.. imala sam odnose s muzem ali pazili smo jako. Dali je moguce da se radi o trudnoci jer nema menstruacije? Znam da je mozda rano sto postavljam ovo pitanje ali strah me je jako jer do sad izostonak menstruacije kod mene je uvjek znacio trudnocu..osim nakon poroda kada bi mi bile neredotive menstruacije al ostalo vrijeme uvjek uredno sve.. puno hvala ocekujem vas odgovor

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne mogu znati. Napravite test. Prema vašem opisu ne bi se trebalo raditi o trudnoći.

AndreaMaani

Postovani,

Vec 2 i pol godine pijem Belaru prvenstveno zbog neredovitih menstrualnih ciklusa te problema s tenom.
Od nuspojava nikada nisam imala neke ozbiljnije, osim smanjenja libida, medutim prije dva mjeseca pojavio mi se spotting pri kraju kutije koji je bio malo obilniji uz prisustvo lagane boli u jajnicima. Ginekologinja mi je savjetovala da normalno nastavim piti. Nastavila sam normalno piti pilule i u sljedecem ciklusu je sve bilo u redu, medutim prije par dana spotting se opet pojavio, kao i lagana popratna bol. Medutim spotting lici na "menstrualno krvarenje" koje uobicajeno imam u pauzi. Pilule uzimam redovito, uvecer izmedu 9-11h te ih ne preskacem. Moja gin.tvrdi da je to sve normalno no ja se i dalje brinem te se ne isjecam ugodno.

Planiram prestati koristiti pilule zbog spottinga i smanjenja libida, a i opcenito zasicenja, te bih to i uradila nakon sto za dva dana popijem zadnju pilulu iz pakovanja. Sada, mogu li ja jednostavno prestati piti pilule ili se prije toga moram naruciti na pregled? Ne mogu stupiti u kontakt sa svojom ginekologinjom pa se obracam Vama.

Lijep pozdrav i unaprijed hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Jednostavno prekinite s uzimanjem zadnje pilule.

Monroe

Poštovani,
već više od šest godina pijem Lyndinette. U zadnjih pola godina primijetila sam pojavu crnih dlačica na bradi. Htjela bi prestati s uzimanjem. Trenutno imam mjesečnicu te bi u četvrtak 14.1. trebala započeti s novom kutijom. Naručena sam na pregled kod ginekologa 20.1. Može li mi se pojaviti krvarenje prije pregleda ukoliko prestanem s uzimanjem iduće kutije? Molim Vas još odgovor da li je moguće nakon prestanka uzimanja tableta prestanak rasta dlačica na bradi kao nuspojave uzimanja? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sugeriram promjenu pilula.

vi123

Poštovani, pijem kontracepcijske pilule 4 mjeseca, prvo sam popila dvije kutije daylla pilula i one su mi odgovarale, ali se nisu mogle naći u svakoj ljekarni pa mi je doktorica umjesto njih prepisala lindynette 20, no kako sam počela njih koristiti jako se loše osjećam, zadnja dva tjedna imam velike podočnjake, umorna sam i mijenjam često raspoloženja. Radila sam nalaze krvi i sve je oke, osim jetrenih enzima koji su dosta povišeni. Želim prestati piti tablete no imam ih još iz ove kutije 10. Smijem li odmah prestati ili trebam čekati da popijem još i ovih 10?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na jetrene nalaze Vi morate odmah prekinuti s tabletama i javiti se liječniku.

Ana_mrvica

Poštovana, pijem Microgynon 30 sad će godina dana, u petak pijem zadnju pilulu iz kutije i planiram pauzu napravit. Da li postoje neke stvari kojih bi se trebala čuvat i ne plašit, s pbzirom da imam 19g i ne znam od toga ništa, bojim se za odnose s momkom da ne bi ostala trudna i to.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, čim prestanete s kontracepcijom postoji mogućnost trudnoće. Ukoliko ne planirate trudnoću, a želite prekinutu s kontracepcijskim tabletama preporučam neku drugu metodu kontracepcije. Savjetujem kondom jer osim od trudnoće štiti i od spolno prenosivih bolesti.

Ana_mrvica

A da li postoji mogućnost da mi se menstruacija produži, budee duže dana nego inače što bude dok sam koristila pilule? Unaprijed hvala