Kontracepcija

prestanak uzimanja kontracepcijskih pilula

Ivo Balenović, dr. med.

Tijekom uzimanja kontracepcijskih tableta menstruacije su slabije i kraće traju nego obično.

Ana_mrvica

Poštovani pila sam Microgynon 30 godinu dana. Prestala sam ih piti sad poslije menstr., menstruacija mi se nije produžila, no međutim počela sam osjećati bol ispod grudi, pogotovo ispod lijeve, na trenutak me žigne bol ne mogu ni disati, stegne i ne pušta bol i onda polako otpusti bol i opet nakon pola dana žigne itd. Da li bi to moglo biti uzrok zbog prestanka pilula dok se organizam ne povrati na staro?isto tako me i jajnici bole al malo

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema opisanom bol vjerojatno potječe od interkostalnih mišića i nema veza s kontracepcijom.

VAL0308

Poštovani, dobar dan.
Zabrinuta sam. Imam 34 godine. Trenutno se nalazim u inozemstvu te do 6.11. ne mogu na pregled kod svojeg doktora. Naime, radi se od sljedećem. Već 2 godine koristim pilule radi kontracepcije. Zadnja M je bila 09.09. i od tada više ne uzimam pilule. Cijelo vrijeme od prestanka uzimanja pilula imam jake simptome probadanja u jajnicima, stezanja u donjem dijelu trbuha, prtitisak na području maternice, natečene grudi, bijelo-sluzavi prozirni iscjedak bez mirisa, pojačano jutarnje znojenje, nakupljanje tekućine u tijelu, umor, vrtoglavica itd... tijekom mjeseca sa suprugom imala sam spolne odnose, naravno bez zaštite, jer bi voljeli imati bebu. Napravila sam dva testa za trudnoću, zadnji jučer i bio je negativan. U međuvremenu nakon odnosa pojavi se kratko krvarenje smeđe do crveno...a bolova kod odnosa nemam. Zanja PAPA rađena je prošle godine, sve super uredno. Molim Vas za pomoć. Što zapravo može biti, jer imam osjećaj da sam kao tempirana bomba od simptoma. Radim veoma stresni posao, tj dva posla. Zbog iscprljenosti sam bila i prošli mjesec u bolnici na Hitnoj, jer sam jednostavno klonula.
Također bolujem i od hipotireoze, dnevna terapija 100 mg Letrox, zadnji nalazi sve super uredno, štitnjača ok. I u prošlosti sam uzimala pilule diane 35 i bilo je sve u redu.
Hranim se zdravo, ne pušim, ne pijem alkohol. Bila sam redoviti sportaš, međutim zbog posla, rasporeda i umora, prekinula sam s trčanjem na svakodnevnoj bazi.
Što može biti uzrok sada mojem stanju? Čitam puno po internetu i samo se još više zabrinem. Hvala i veliki pozdrav iz Berlina

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, navedeni simptomi su toliko nespecifični da je nemoguće bez pregleda, ultrazvuka i labarotorijske analize reći o čemu se radi. Ako je test negativan, ne radi se o trudnoći. Krvarenje je moglo biti kontaktno - zbog odnosa, ili disfunkcionalno-zbog hormonske neravnoteže. Bilo bi preporučljivo učiniti analizu spolnih hormona..

Anna250

Poštovani,pila sam kont. tablete lindynette 30 skoro 4 godine(razlog neredovita menstruacija) te sam ih u dogovoru sa doktoricom odlučila prestati piti(razlog bolni odnos,suhoća i smanjena menstr.). Zadnju tabletu sam popila 4.10 ,nakon toga sam imala nezaštićeni spolni odnos 8.10. te sam menstruaciju dobila 11,10.. nakon toga nisam imala odnos..zanima me da li je moguće da je prilikom toga odnosa doslo do začeća? dobila sam menstruacijua ali bi ipak htjela čuti da li je moguće ili ne..i zanim me kako je najbolje pratiti plodne dane s obzirom da vise ne pijem tablete?? i jos me zanima da li je moguća nuspojava prestanka pijenja tableta gljivična infekcija?? dva tjedna nakon pretsnaka sam počela osjećati peckanje i svrbež..Hvala

VAL0308

Poštovani dr. Balenović,
dobro jutro i hvala Vam puno na odgovoru.
Zbog jačine simpotoma morala sam kod privatnog doktora u Berlinu gdje mi je rađen kompletan pregled, a kako ste i Vi naveli (osim vađenja krvi)... Sve je u najboljem redu, brisevi super, jajnici i maternica sve kako treba (zadebljena dosta, urednog oblika). Na desnom jajniku je jedino vidljiva F-nalna cista 3cm veličine. Izostanak M je popraćen vjerojatno manjkom progesterona te sam kao terapiju dobila 8 dana Medroxyprogesteronacetat. Ako do tada ne dobijem M, savjetovan mi je ponovno test na trudnoću.
Još jednom puno puno hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, gljivična upala nije zbog prestanka uzimanja tableta. Plodni dani se mogu pratiti mjerenjem bazalne temperature (povišena u vrijeme ovulacije), promatranjem cervikalne sluzi (u vrijeme ovulacije je obilna, rijetka i rastezljiva). U normalnom 28 dnevnom ciklusu ovulacija nastupa 14. dana, a plodni dani se računaju od 11. do 17. dana ciklusa. Ukoliko je menstruacija došla nakon odnosa ne postoji mogućnost trudnoće.

Anna250

Jos me samo zanima da li odmah nakon prestanka koristenjanja tableta mogu početi pratiti plodne dane od 1.dana menstruacije ili mora proći određeno vrijeme da se ciklus ustabili.Hvala vam na odgovorima.

Dina1989

Pozdrav
Ne znam da li je stranica aktivna ali cu svejedno postaviti pitanje..

Pijem logeste tab već 12 dana, zbog bolnih menstruacija. Od njih sam imala zbilja slabije bolove ali isto tako vrtoglavicu, osjecaj vrućine u tijelu u lupanje srca..
Osim toga već 11 dan idalje krvarim, pomalo skroz.
Te me zabolio koji put u danu trbuh s tim da brzo popusti.
Da li da ih nastavim piti?

Ana_mrvica

Poštovani, ponovo se javljam i izvinjavam ako sam naporna. S obzirom da sam pila microgynon 30 godinu dana, i odlučila prestati piti. Menstr.zadnju sam imala od 11 do 15.09. ,poslije toga više nisam pila tablete, odnos sam imala u plodnim danima 23 i 24.09... Pošto ne znam kad trebam dobit ponovo menstr.jer mj je prije tableta isto bila neredpvna,brojala sam onako kao da pijem pilule 21+7 , kasni mi 11 dana menstr... Radila sam test negativan je, no međutim meni još nije ovulacija počela, pa sam čitala neke inf o implataciji. Da li test vadim poslije ovulacije ? Simptome imam : jači apetit, zatvor stolice, često mokrenje, bijelo pranje mi neprestano ide nekad čak i u obliku ugruška, umor osječam nekad, migrenu sam neku noć imala, bol u kičmi i nekad u stomaku.. Šta da radim, s obzirom da mi kasni a test negativan?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za Anna, nakon prestanka kontracepcije treba proći neko vrijeme da se uspostavi normalan ciklus. Za koliko, ovisi od osobe do osobe, sve je individualno.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za Dina1989, vjerojatno se radi o probojnom krvarenju što je česta nuspojava i nema razloga za brigu. Obzirom na vrtoglavicu i lupanje srca savjetujem da se javite liječniku.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana za Ana_mrvica, izostanak menstruacije uobičajen je nakon prestanka uzimanja kontracepcijskih pilula. Ipak, obzirom na navedene simptome preporučam da posjetite liječnika.

Katarina7

Postovani,
Ovog mjeseca sam prestala sa koriscenjem lindynetta 20 nakon 2god, imala sam rizicne odnose na 10. i 14. dan ciklusa (pukao kondom ali smo primetili na vrijeme nije doslo do ejakulacije) i ja sam popila escapellu u roku od 1h(nakon prvog). 15og dana ciklusa sam dobila, ta “menstruacija” je trajala 5 dana i bila je uobicajena no mene buni sto je toliko uranila i da li uopste trebam uraditi test na trudnocu za svaki slucaj? Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vjerojatno je to posljedica tablete. Ipak, za svaki slučaj preporučam i test na trudnoću.

Katarina7

Hvala! Da li onda da slijedecu menstruaciju ocekujem 28 dana od prijethodne ili od ovog krvarenja?

Ivo Balenović, dr. med.

Očekujte je 28 dana od zadnjeg krvarenja.