Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

alergija na mlijeko

dijete mi je alergicno 0.38 kij-l vrlo nisko mjerljivo na mlijeko pa me zanima da li moze jesti hranu koja sadrzi mlijeko u tragovima -beba je tad imala 5 mjeseci a sad ima 10.hvala

Darko Richter, dr. med.

Osnovo je pitanje zašto je tada rađena pretraga na kravlje mlijeko. Ako tada nije imalo nikakvih smetnji, pitanje je zašto je vađena krv, a ako je imalo nekakvih smetnji, skoro sigurno one nisu bile od kravljeg mlijeka, već, puno vjerojatnije, od kokošjeg jaja, na koje, očito, nije učinjen test.
Kao i vrlo često na forumu i sadašnjem trenutku, pitanje je deplasirano, jer odražava uvjerenje laika da je između medicine i nalaza nekog laboratorijskog tehničara moguć znak jednakosti. Ako je tako, liječite se i mudrujte sami. Meni je po malo već dosta tih gluposti. Što me se išta pita, ako je dijagnoza=nalaz sr.med. tehničara ?

na ispitivanje je isla jel se osipala od 1dcl pre hipp hrane a sto set ice jaja kadi h je probala dobila je crveni oloko usta makar je na prick testu bila negativna .pretrage smo radili u vniogradskoj

Darko Richter, dr. med.

Iz svaga vam mogu reći samo ovo: badava svi nalazi, i sva lutanja, kada od onoga koji vas je pregledavao, testirao, vadio nalaze, nemate jasnu uputu što je djetetu: dijagnozu, i terapiju. Ili je imate, ali sami dalje mudrujete.
Ja vam mogu pomoći jedino tako da vas vidim na pregledu, jer, iako možda i sada postoje elementi da se donese zaključak i bez dodatnog pregleda, vi to ne znate posredovati. Nemate pojma o tome što se zbiva s vašum djetetom, a mislite da imate pojme o tome što znači 0,38 kU/L. I baš zato, jer mislite da znate ono što NE trebate znati, a ne znate ono što jedino VI možete znati, fulavate u skrbi za vlastito dijete. Da budem konkretan: vama očito nije bitno KAKO DUGO nakon Hippa je nastala reakcija, već vam je bitno da je to bio 1 dcl. Sasvim bez veze. A zatim, bila je i reakcija na jaje, pa me zanima, zašto nije vađen specifični IgE (RAST) na bjelanjak.

reakcija na hppi je bila nakon pola sata.sa kojom uputnicom mozemo do vas s obzirom da smo iz kutine

Darko Richter, dr. med.

Uputnica za "Pedijatrijska alergologija", traži se:"kompletni pregled". Od druge polovice kolovoza, dalje.

oprostite ali evo nasla sam da smo vadili i ige i rezultat je 14.7.da li je onda potrebno da dolazimo.koristimo allernovu a ya kontrolu su nam rekli da nema potrebe prije navrsene godine i pol da to nece proci.ako mislite da ne treba dolazit kod vas sto je sa proizvodima koji sadrze mlijeko u tragovima,da li ih smije konzumirati.hvala
.

Darko Richter, dr. med.

Ne znam o kojem je IgE-u riječ.
Ako ne znate vi, onda vam je jedini izlaz da dođete nekome tko se u to razumije.