Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

alergije

bubyyc

Postovani dr. Richter!

Imam 25 god.majka sam osmomjesecne bebe koju dojim (do 6.mj isključivo dojenje).
Unatrag 23 dana, pojavila mi se urtikarija (do sada nikad nisam bila alergična), koja se pojavljivala samo noću, sa povremenim otokom usana, kapaka i prstiju, te bi preko dana izblijedila i potpuno nestala. 15 dana sam trpjela i pokušavala otkriti alergen, medjutim bezuspjesno. Prick test nisam mogla napraviti, pa sam pokusala zapisivati sto jedem, radim s cim sam u kontaktu... Tako sam eliminirala hranu i ostale faktore iz okoline (omeksivac, prasak, perje, posteljina...)
Buduci da nije proslo, otisla sam dermatologu, te dobila fenistil kapi 3x 40, i dijetu.
Inače se hranim zdravo, (kuhano, bez konzervi, voda... ), a sad jos vise pazim.
KKS, urin, bris grla , zdrijela, stomatoloski pregled - uredni. Otkako pijem fenistil, urtike se javljaju manje nego prije, i nisu iskljucivo nocu.
Prije tri dana sam imala bolove u stomaku, kratkotrajni proljev, te temperaturu 37,6°C i pogoršanje urtikarije u smislu da sam bila cijela prekrivena ogromnim urtikama. Dobila sam injekcije solu medrola 40 mg x dva dana, i nastavak fenistila. Dala sam uzorak stolice na CP i koprokulturu ( nalaz u tijeku).
Voljela bih nastaviti dojiti, ali ne znam koliko je pametno, ako se ovo bude nastavilo, a i s obzirom na terapiju?
Ja mislim da bi uzrok mozda mogao biti stres i pad imuniteta , jer nisam uzimala nikakve vitaminske dodatke prehrani, dojim, isla sam na aerobik, dijete mi je imalo dvije viroze u kratkom razmaku... mozda je sve to skupa bio okidac.
Sto Vi mislite i sto mi savjetujete.
Unaprijed hvala!

Darko Richter, dr. med.

Napravite alergološku obradu, koja će vjerojatno biti negativna.
A zatim, prestanite piti, ako pijete, kojekakve hormone.
Od svega što ste uredili, ništa zapravo nije relevantno za vašu urtikariju; to praćen je što jedete, čime perete rublje, i sve ostalo,nema apsolutno nikakve veze, i tu ste samo gubili vrijeme, a niste poduzeli alergološku obradu. Da se riješi barem jedna stvar.
Od ostaloga, mogli biste uraditi stolicu na Yersinia enterocolitica, srologiju na Helicobacter pylori, i markere hepatitisa B (koje su vam vjerojatno radili zbog same trudnoće), te ANA (antinuklearna) i antitoreodina protutijela.

bubyyc

Hvala Vam na odgovoru i svaka čast na brzini!

Hormone nikakve ne pijem, iako sam ih dugo pila (prije trudnoće) zbog PCOS. (diane 35)
Mogu li policistični jajnici imati kakve veze s tim?
Slažem se da sam trebala napraviti kompletnu alergološku obradu, ali sam računala akutno je, proći će...
Antitireoidna protutijela i ostalo što ste mi preporučili ću napraviti, protiv hepatitisa B sam cijepljena prije pet godina (markeri u trudnoći negativni).
Hvala i lijep pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Policistični ovariji su sami po sebi hormonski disbalans, samo što sami ne možete tu puno učiniti (npr. prestati piti hormone, jer se oni sami stvaraju u vama na neusklađeni način, a to može biti u podlozi sklonosti urtikariju, osobito progestageni). Pregled ginekologa!

bubyyc

Poštovani,
Dobila sam prve nalaze, pa vas molim za pomoć dok čekam termin kod spec. za štitnjaču.
Nalaz:
T3= 2,2 mmol/l (1,3-3,6)
T4= 80,6 (58-161)
TSH=5,79 (0,3-3,6)

TgAt= 547 (poz >70),
MsAt= >1000 (poz >80)

Je li ovo autoimuna bolest, ili bi moglo imati veze sa spolnim hormonima (PCO)?
Urtikarija se i dalje nastavlja, sa oticanjem usana , prstiju, laganim svrbežom. Pijem Fenistil. Dojim još, iako sam to svela na minimalno.
Voljela bih još dojiti, jer onu "kemiju" od industrijskog mlijeka moj sin ne prihvaća, a ni meni se baš ne sviđa.
Smijem li dojiti s obzirom na sve?
Ostale nalaze (spolne hormone, ANA, ukupni IgE, RIST očekujem)
S obzirom da se termin poprilično čeka, jesu li vrijednosti antitijela alarmantne ili ipak mogu čekati?
Hvala¨!

Darko Richter, dr. med.

Očito je da imate razne bilejge autoimunosti (antitireoglobulinska i Ms protutijela), a klinički kroničnu urtikariju.
Javite se internisti - kliničkomimunologu, odnosno, svojem liječniku, s ovim nalazima, pa neka vas dalje puti.

denzakis

ovako...student sam Kineziološkog Fakulteta i nikad prije nisam imao problema sa takvom vrstom alergije! u zadnjih godinu,godinu i pol dana,svaki puta pri nekom naporu kada se uznojim ili dodjem u kontakt sa necijim znojem,u roku od 5 minuta mi krene alergija,prvo po rukama,zatim vratu,pa onda cijelo tijelo...i to se kasnije pretvori u urtikariju (nešto tipa zmijske kože),nekad mi se zna dogoditi da mi zahvati i lice ili ruke,pa cijeli oteknem,svaki puta osjecam slabost i iscrpljenost! neki govore da mi je to zbog nagle promjene temperature tijela,ali to su samo nagađanja...hvala

Darko Richter, dr. med.

Zbog čega bi to bila alergija?
Malo se smirite, saberite, i napišite koje su vam tegobe, ali se nemojte upuštati u razna objašnjavanja, jer, u tom slučaju, ja ne znam ništa, vi sve. I čemu pitanje?

Little

Dobar dan!! radila sam ukupni ige i pise da je granica do 100..a meni je 388.. zanima me da li je to normalno i na sta to ukazuje?? imam 16 godina. unaprijed vam hvala!!

Darko Richter, dr. med.

To ne mora značiti ništa, ali, ako nešto znači, a to ovisi o motivu koji vas je odveo na tu pretragu, onda bi mogla biti neka tkina parasitoza, no još više od toga, alergija.

Little

puno hvala... isla sam na te pretrage zbog ucestalog kaslja koji se ponavlja precesto! da li mi mozele reci nesto o toj tkivnoj parasitozi??

Darko Richter, dr. med.

Ne.