Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

Crvenilo na tjemenu

Mrix

Poštovani,

Prije nekoliko dana frizerka me upozorila na crvenilo na tjemenu, štoviše preko cijelog vlasišta, ali različitog intenziteta. Na dijelovima je vlasište više crveno, a na dijelovima manje. Kao da je nečime iziritirano. Također, u zadnje vrijeme primjećujem doista povećano ispadanje kose prilikom pranja. Imate li ideju o čemu bi se ovdje moglo raditi, i kako to liječiti? Usput ću spomenuti, ne znam ima li kakve veze, i ostale dlake po tijelu (trbuh, pazusi) su sklonije ispadanju. Primjerice, začupam li malo dlake na trbuhu, otpast će ih neki (po mom subjektivnom dojmu prevelik) broj.

LP, Damir

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Kod Vas se najvjerojatnije radi o seboroičkom dermatitisu vlasišta. Riječ je o čestom problemu koji je kroničan uz periode poboljšanja i pogoršanja. Preporučio bih da koristie šampone za takva tip vlasišta (npr. Oronazol), a ako to ne pomogne da se obratite liječniku - tada bi došla u obzir povremena primjena kortikosteroida u obliku losiona (npr.Elocom). Opadanje kose može pratiiti ovakvo vlasište i najčešće se radi o prorijeđenju po tipu androgenetske alopecije (to bi isto trebao potvrditi liječnik).

Mrix

Poštovani,

Treba li se Oronazol šampon kombinirati sa ostalim običnim šamponima kojima inače perem kosu? Primjerice, perem kosu dva puta tjedno - je li previše da oba puta bude Oronazolom? Također, smiri li se seboreični dermatitis, hoće li se i opadanje kose smanjiti?

LP, Damir

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Oronazolom možete prati kosu 2x tjedno. Ako je perete češće, možete ga kombinirati s drugim šamponima. Hoće li se opadanje kose smanjiti, to je teško prognozirati.