Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

Ekcem oko usna kod djevojčice

xena

Poštovani,

Moja jedanaestogodišnja kći od malena ima izrazito suhu i osjetljivu kožu. Dijagnoza je Dermatitis atopica. Tretiramo je kremama i kupkama predviđenim za takvu kožu (Bioderma – Atoderm kupka i krema, Aderma – Dermalibour).
Cijelu jesen, zimu i sada proljeće ima izrazito ispucane usne i crvenilo oko njih, naročito donji dio i ranice u kutovima usana, iako ih također tretiramo raznim sredstvima za njegu usana. Dermatologinja joj je propisala Maxidex kremu (5 dana), za crvenilo oko usana i Elocom za promjene na koži tijela (šake, pregibi ruka). Također uzima i Flonidan sirup. U dobi od šest godina radili smo ukupni IgE i nalaz je bio uredan.
Problem je u tome što se ekcem oko usana povuče nakon terapije Maxidexom, ali nakon prestanka
korištenja, crvenilo, suhoća i ispucanost usana se ponovo javi.
Znam da je Maxidex krema kortikosteroid i da bismo ga trebali što manje koristiti, ali bez njega
nema nikakvog poboljšanja.
Da li postoji neka terapija koja bi u potpunosti otklonila simptome, odn. da li se Dermatitis atopica
može izliječiti?

Lijepi pozdrav,
Martina

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Promjene i simptomi koje navodite tipični su za atopijski dermatitis. Terapiju koju je propisala dermatologinja u potpunosti je odgovarajuća. Kortikosteroidi su osnova terapije atopijskog dermatitisa i kod pravilnog korištenja ne treba ih se bojati. Maxidex je najblaži kortikosteroid i bez bojazni ga možete primjenjivati kod vaše djevojčice kroz 5-7 dana (nakon pauze terapija se može prema potrebi ponavljati). Nažalost, atopijski dermatits je kronično-recidivirajuća bolest, te se ne može u potpunosti izlječiti. Ipak, kod dijela bolesnika nakon puberteta dolazi do znatnog smanjenja tegoba.