Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

Gljivice

Vanja

Poštovana doktorice,
interesira me kako izliječiti gljivice na stopalima i kako spriječiti daljnju zarazu(preko cipela).Pomaže li hipermangan i kako ga primjeniti?
Srdačan pozdrav i unaprijed zahvaljujem!

Mr.sc.dr. Branka Marinović

Terapija gljiva na nogama je dugotrajna i potrebno ju je strpljivo i s pažnjom provoditi. Hipermangan, odnosno kupke u blagoj otopini hipermangana se svakako preporučaju prije mazanja antimikotičke kreme. Važno je napomenuti da terapiju treba nastaviti provoditi i nakon što nestanu klinički simptomi, a dužinu trajanja terapije preporučit će vam liječnik. Krema koju je potrebno primijeniti ovisi o vrsti gljive koja je dokazana mikološkom pretragom.

Vanja

Prvo bih Vam zahvalio na odgovoru,pa bih postavio još jedno pitanje.Da li mi možete preporučiti neku kremu ili sprej,a da nije potreban liječnički recept?Postoji li neka univerzalna krema?Koliko treba hipermangana staviti npr. u 3 l vode?Prstohvat,dva ili čajnu žličicu?Kako dezinficirati obuću i da li je to potrebno?Napominjem da su gljivice prisutne samo ispod nožnih prstiju ,a nisu se prosirile na tkivo oko noktiju.
Hvala!

Mr.sc.dr. Branka Marinović

Univerzalna krema ne postoji. Možete pokušati s Plimycol kremom. Što se tiče hipermangana on mora biti svijetlo ružičaste boje. Obuća se može dezinficirati nakim antimikotskim puderom (na pr. Canesten puder) kojim se napudraju cipele.

lena2010

Poštovana,

Mene zanima koliko se dugo može koristiti hipermangan? Koristila sam ga zajedno sa Lamisil kremom mjesec dana. Da li je potrebno duže? Isto me zanima za Canesten puder? Budući da mi je kontrola tek za 6mj.

Unaprijed hvala!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Hipermangan možete koristiti koristiti koliko je potrebno, nema posebnih ograničenja. Lamisil i Canesten krema se koriste ovisno o kliničkoj slici 2-4 tjedna.

dudorov2

pozdrav imam jedno pitanje pojavilo mi se je po licu na mjestima neki smedji flekovi na nosu i ispod ociju pa bih vas htio zamoliti da mi recete jel bih smio to mazati sa plymicol mastiom jel ima vise vrsta plymicol ako smijem koju da trazim u apoteci plymicol hvala na odgovoru...

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Po opisu kod Vas se ne radi o gljivama, te Plimycol nije dobra terapija. O čemu je riječ, teško je reći, ali gljive nisu.

Gogy55

Pozdrav, prije nekoliko mjeseci na gornjem dijelu stopala pojavio mi se neki osip (crvenilo, svrbež) koji neprolazi,više ga ima desnoj nozi, osjeti se pod prstima kad pređem, znači ispupčeni su kao neki plikovi. i imam takve dvije tri točkice i na potkoljenicama obje noge. nekad svrbi, a nekad se smiri ali ne prolazi! nisam još bila kod doktora pa ako mi možete dati neki savjet bila bih vam zahvalna puno. Ja mislim da ima veze sa mojim imunitetom jer je oslabio, možda mi fali nekih vitamina, željezo ili nešto! Hvala unaprijed

Gogy55

i još samo da pitam da li mi hipermangan može pomoći?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Na temelju onog što ste napisali jedino što vam mogu reći da promjene nemaju veze s vašim imunitetom ili nedostatkom vitamina i minerala. Za točnu dijagnozu, a time i terapiju, potreban bi bio dermatološki pregled.

dayi

Poštovani,

Već 2 godine imam bijele mrlje nepravilnog oblika po ledjima, koje su se vremenom pojavile na trbuhu i nogama. Dermatolog mi je dijagnosticirao pityiriasis alba dorsi, i odredio terapiju tuširanja oronazol samoponom 2 tjedna, kao i mazanje 2 puta dnevno travocort kremom, naravno uz strogu higijenu, nošenje pamučne odjeće, i dr. Nakon 2 tjedna te terapije (bez vidljivog poboljsanja), na zadnjoj kontroli, zamijenio je travocort kremu lamisil kremom, kao i tuširanje i pranje kose oronazol samponom 2 puta tjedno, sljedećih tjedan dana, a nakon toga ponovno da se vratim na travocort kremu 2 puta dnevno dva tjedna. Zanima me Vaše mišljenje o navedenoj terapiji, jer sam od nekoliko osoba čula da su im se mrlje ponovno vratile nakon koristenja travocort kreme, a i sam ljekarnik, iz vlastitog iskustva, mi je preporučio korištenje lamisil kreme do 2 tjedna i da nece biti potrebe za travocort kremom.

Unaprijed se zahvaljujem.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Mislim da je za gore navedenu dijagnozu Travocort pogrešna terapija.

boris123

Postovani,
Imam problema sa gljivicama na nogama. Dobio sam ih prvi put na javnom bazenu prije par godina.
Isao sam kod dermatologa i dobio Lamisil kremu i hipermangan. Kad sam poceo primjenjivati terapiju nakon
tjedan dana vidjelo se kako djeluje i ljuskanje koze nestaje. Po uputama doktora jos sam 2 tjedna koristio
Lamisil kremu. Sljedeci put isao sam na drugi bazen i opet dobio gljivice. Nisam opet isao kod dermatologa jer
sam znao o cemu se radi. Sada svaki put kad idem na bilo kakav javni bazen opet isti problem. Logicno rjesenje
je ne ici na bazen, ali to je ne moguce jer radim u takvoj okolini. Pitao sam jednu doktoricu da li smijem koristiti Lamisil
kremu prije bazena, da ne dodje do gljivicne infekcije ali ni to nije pomoglo. Sad se pitam da li se uopce smije koristiti
ta krema kroz duzi period? Nisam je koristio svakodnevno ali dva puta tjedno nekih mjesec dana jesam. Kad imam
papuce na nogama nemam problema sa gljivicama, niti su se ikad pojavile, a da prije nisam bio na bazenu.
Izgleda da ih se ne mogu rjesiti i da su uvijek prisutne. Kolege nemaju tih problema ili su otporniji.
Pa da Vas pitam da li je uopce moguce rjesiti se gljivica ili ce se uvijek pojaviti kad ne nosim papuce?
Da li je moguce da gljivice postanu otporne na Lamisil kremu, zadnji put sam ih se rjesio pomocu Lamisila?
Nisam probao Canesten puder kao prevenciju, da li to preporucujete ili nesto trece?

Pozdrav, Boris

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Malo je čudno to što baš svaki puta dobijete gljive, iako je i to moguće. U svakom slučaju bilo bi dobro da kada Vam se promjene ponovo pojave, da napravite mikološku obradu (nativni preparat i kultura). S tom pretragom će se potvrditi ili isključiti gljivična infekcija i što je najvažnije točno će se utvrditi o kojoj je gljivi riječ (za neke je bolji Lamisil, a za neke Canesten).

zanni

Poštovani!Zadnje dvije godine imam problema s gljivicama na jagodicama prstiju koje se šire............nedavno sam bila ko dermatologinje koja je ujedno i primarijus specijalist za kožne bolesti,napravila sam test s flasterima i otkrila da imam kontaktni dermatitis(nikal,formadelhidi i dr.) te test na gljivice koji se pokazao negativnim
JOŠ UVIJEK IMAM PROBLEMA S GLJIVICAMA NA PRSTIMA KORISTILA SAM RAZNE PREPARATE OD BELODERMA,BETAZONA,ELACOMA,TABLETE KAO NPR.CLARITIN,CONTRAL ITD.NIŠTA OD TOGA MI NIJE POMOGLO...........................A TZV.PRIMARIJUS SPECIJALIST DERMATOVENEROLOGIJE MI NIJE PREPISALA NIKAKVU TERAPIJU ......................Nadam se da će te mi vi moćui pomoći.............Unaprijed Zahvaljujem!!!!!!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Po svemu, kod Vas ne ne radi o gljivičnoj infekciji (ništa što ste napisali ne govori za to). Vjerojatno se radi o kontaktom dermatitisu ili o tzv. "finget tip" ekcemu. Ukoliko niste zadovoljni dosadašnjim liječenjem, potražite drugo mišljenje.

merima

postovani doktore imam oboljenje na noznom prstu isla sam hirurgu i doktor mi je rekao da je upitanju gljivicno oboljenje nokat mi je drugacije boje a jagodice nokta su upaljene i jako bolne propiasao mi je hipermangan mozeteli mi reci kako da ga pravilno koristim ja sa kiselila prst u njemu pa neznam dali je to ispravno i ako mozete da mi kazete kakvu bi jos mazu trebala da koristim ili lijek molim vas da mi pomognete unaprijed zahvalna

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ako zaista imate gljivičnu infekciju nokta (a to je lako moguće), morate napraviti nativnu mikološku obradu i kulturu na gljive. Nakon što se potvrdi gljivična infekcija, morali bi uzimati antimikotike na usta, jer samo mazanje nije dovoljno za gljivičnu infekciju noktiju.

kikizemo

Postovani, dobio sam gljivice na stopalu desne noge (izmdju prstiju). Sada me zanima da li se one mogu prosiriti i na druge dijelove tijela (ili na spolni organ)?
Koristim kremu Canesten ( i kupuku sa Jabučnim ocatom). Bojim se da mi se to ne prosiri na druge dijelove tijela...
Npr izbjegavam sjesti na krevetu di mi stoji noga jer se bojim da mi gljivice ne predju i sl...
(Malo sam plasljiv sto se toga tice a i slabo sam upucen u sve to). Skinem carape i odmah trcim oprati ruke da mi se gljivice ne bi prosirile i slicne stvari...
Takodjer sam citao na nekom forumu da se nije moguce potpuno izljeciti od gljivica?!

Unaprijed Vam se puno zahvaljujem.
Pozdrav