Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

hiperpigmentacija

Nina

Postovani,

vec duzi period zelim rijesiti problem koji se tice hiperpigmentacije iznad
gornje usne. Dermatolog mi je potvrdio da se radi o hiperpigmentaciji, ali je rekao da moze postojati vise uzroka (genetski, vanjski faktori itd), pa bi ih trebalo ispitati ako bi to zeljela rijesiti. Kako sam tad dosla k njemu zbog drugog problema, nisam inzistirala na terapiji. Nakon odredjenog vremena shvatila da sam da su moji problemi zapravo poceli prije par godina kad sam krenula s depilacijom tog dijela lica voskom. Pretpostavljam da je zbog izlaganja suncu doslo do hiperpigmentacije. Tijekom zime mi se toliko i
ne primjeti (naravno ja uvijek primjetim), ali kako dolazi ljeto sve mi je
neugodnije jer taj dio dosta potamni. Imam 31 godinu. Sto bi mi savjetovali, da li je to najbolje ukloniti laserom (da li je to trajno?), postoje li neke kreme koje bi sama mogla kupiti a kojim bi uklonila/smanjila hiperpigmentaciju, ili mozda nesto trece?

Unaprijed zahvaljujem.

dr. Dinko Kaliterna

Radi se o posljedici depilacije koja je izazvala upalu i time hiperpigmentaciju. Laserom ne bih savjetovao to uklanjati jer bi efekt bio suprotan. Skoro sve kreme trebaju barem 2 mjeseca da uklone hiperpigmentacije. Najnovija metoda je mikroabrazija s kisikom koja trenutno ukloni navedeni problem pri ćemu se radi o neagresivnoj i bezbolnoj metodi te nije potreban oporavak.

Nina

Zahvaljujem na odgovoru. Da li biste bili ljubazni predloziti par krema prije nego se odlucim za postupak mikroabrazije?
Hvala!

dr. Dinko kaliterna

Predlažem prije tretmana kremu za izbjeljivanje od firme Jericho.