Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

lichen sclerosus

dadel71

imam belicastu promenu na kozici mog polnog uda, postavljena mi je dijagnoza iz naslova.kakva je to bolest i kako se lijeci??? Hvala

mr.sc.dr. Suzana Ljubojević

Lichen sclerosus je bolest vezivnog tkiva (gubitak elasticnik vlakana). Karakterizirana je pojavljivanjem bjelastih makula (promjena u razini koze), koja s vremenom postaje atroficna (stanjena) i tvrda. Promjena se, u koliko se ne lijece sire te mogu u muskaraca izazvati i fimozu, te je u tom slucaju onemoguceno prevlacenje kozice preko glavica. Lihem sclerosus se lijeci lokalnim kortikosteroidnim kremama, koje je potrebno aplicirati 2x dnevno kroz nekoliko tjedana ili mjeseci!