Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

madeži i ožiljci

Valentina

Prije godinu par godina operirala sam madež na leđima kojem je skor bio preko 4,50,bio je jako crn i počeo je polako rast,te me užasno svrbio.Dermatolog je preporučio kirurški zahvat,što sam i napravila.Pošto sam bijele jako bijele puti te imam puno madeža po tijelu pogotovo po leđima,ožiljak se razvukao i raširio(š5cm,v1cm).Dali mi je takva koža ili je to neuspjela operacija?Što mogu napraviti?Mogla sam to prihvatiti,jedan ožiljak više manje.Nedavno sam saznala da moram operirat još 3 madeža jer im je skor jako visok,mijenjaju boju te su počeli rasti,sva 3 su na leđima.Imam tek 18 g. te ne želim imati uništena leđa.Zašto mi madeži tako reagiraju?Možda još rastem pa i madeži isto?Jedan dermatolog mi je rekao da su to takvi madeži,te da se ne brinem.Kome da vijerujem.Već sam ugovorila zahvat.Čitala sam sve o raku kože melanimu i tim stvarima.Ja se slažem s operacijom,te želim da nalazi budu ok.Ali što ako time samo potičem druge madeže da rastu? Što ako nakon toga budem morala skinuti još jedan pa još jedan i tako dalje...?Što ako ožiljci ispadnu kao onaj prvi?Tražila sam više mišljenja i svi su rekli isto,da se madezi moraju odstraniti.Možete li mi preporučit nekog specijalistu,da mu se nakon operacije mogu obratit.Hvala

Dr.med.spec. Dinko Kaliterna

Sama operacija nema nikakav utjecaj na druge madeze.Kod vas se vjerojatno radi o sindromu displasticnog nevusa te se morate 2x godisnje svako 6 mjeseci kontrolirati kod dermatologa.Bilo bi dobro kad bi i sami zapazali evenutalne promjene.Svakako zaboravite solarije a na Sunce sto manje budite.Provjerite u obitelji blizoj kako svi clanovi reagiraju na ostecenja koze tj. imaju li " ruzne oziljke" te vidljive vene na podkoljenicama.Ako je to prisutno u vasoj obitelji radi se o nasljedenom stanju kada je vezivno tkivo slabije i zato tako koza reagira.U tom slucaju na oziljak ne utjece toliko vjestina kirurga.Smatram da ako dermatolog odredi potrebno odstranjenje madeza onda to uradite.Sto se tice specijaliste probajte kod Prof. Situm na dermatologiji u Vinogradskoj bolnici ili Dr. Stulhofer na Salati- dermatologija.Za oziljke se ne brinite jer njihov izgled nije stalan, on se mijenja tokom vremena npr. ne bude toliko vidljiv po boji.Uvijek se moze nesto uciniti da se oziljci korigiraju i ne gubite nadu.Za utjehu i ja imam slicne probleme s oziljcima.