Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

masno čelo i vlasište

S.B.

29 mi je godina i moj problem se pojavio prije nekoliko mjeseci. Najprije mi se počelo mastiti čelo, a zatim i vlasište. Ranije nisam imala nikakvih problema s kožom, a kosa mi je uvijek bila suha (i sad je, izuzev vlasišta). S vremenom se stanje pogoršavalo (na čelu su se pojavili komedoni) te sam posjetila dermatologa koji mi je preporučio Eucerin gel, Skinoren kremu i Dalacin T (sve to za čelo), te šampon od Ducrey-a za masno vlasište i Elocom losion za vlasište. Onako usput je dometnuo da se vjerojatno radi o seboreji (nakon što je vidio crvenkastu mrlju ispod obrve, koja je sama od sebe nestala za par dana).
Nakon mjesec dana terapije nema značajnijih rezultata. Čelo je i dalje puno komedona te se nakon par sati intenzivno masti. Na području vlasišta (uglavnom u rubnim područjima) javljaju se nekakve akne koje su na dodir bolne i lako se istiskuju pri čemu izlazi tekući sadržaj pomješan s krvlju. Vlasište se masti već drugi dan nakon pranja i to lučenje je intenzivnog mirisa. Također se povremeno javlja blaži svrab, a kad se počešem ispod noktiju mi ostaju žućkaste mrvice.
Molilm vas za mišljenje i savjet u vezi nastavka/promjene terapije. Da li se zaista radi o seboreji i je li ona izlječiva? Postoji li veza između prekomjernog lučenja loja i viška masnoća u organizmu? Da li (glede komedona) preporučate odlazak kozmetičarki ?
Hvala.

dr. Krešimir Kostović

Kod Vas je očito riječ o kompleksnijem problemu, odnosno o nekoliko njih. Napamet bi bilo pogrešno mijenjatu terapiju. Ako se radi o seboreji, ona je kroničan problem i može se samo zalječiti i ublažiti. Ne postoji veza između prekomjernog lučenja loja i viška masnoća u organizmu. Za komedone Vam može pomoći pravilan kozmetički tretman.

S.B.

Molila bih vas da budete malo određeniji, o kakvim se sve problemima može raditi? Što bih još trebala poduzeti, osim ponovnog odlaska dermatologu?
Zahvaljujem na odgovoru.

dr. Krešimir Kostović

Napamet se ne može biti određeniji. Morate se ponovo obratiti dermatologu.