Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

Opadanje kose

Ivan

Pre oko godinu i po dana sam farbao celu kosu blanšom, pošto mi se nije svidela boja kose sledećeg da dana sam je prefarbao u crno, nakon mesec dana kosa je počela da mi opada i tako je do danas jako mi se proredila. Inače imao sam veoma gustu kosu. Neznam šta da radim jako me to brine imam 19 godina i nebi hteo tako mlad da oćelavim. Želeo bih da znam postoji li neko rešenje po tom pitanju ili ću da oćelavim??? Razmišljao sam da se ovog leta ošišam na nulu i tako da odražavam do kraja leta i koristim losion pilfud jer sam čuo da je dobar. Do pre farbanja nisam imao problema sa kosom, bio sam kod tri različita dermatologa i svi su me se rešili kao što je i normalno u državnim bolnicama. Molim vas da mi pomognete. Pitam se dali može kosa ponovo da raste tamo gde je ispala???

Unapred hvala

Ivan

Dr.med.spec. Dinko Kaliterna

Bez pravog pregleda tesko je govoriti o bilo kakvoj prognozi.Ukoliko u obitelji blizoj bilo otac ili djed boluje od celavosti onda se i kod vas radi o nasljednom tipu celavosti tj. androgenetskom.Kod agresivnog manipuliranja kosom npr. farbanje, fen, grube cetke ili gumice dolazi do ostecenja kose.Zadnja mogucnost je da se kod vas radi o nekom opcem poremecaju organizma npr. bilo koji dogadaj unazad 1 godine tipa : visa temperatura, bolest, stres, operacija, slabokrvnost...
Sisanje na nulu nece potpomoci jacem rastu kose.Ovisno o navedenim uzrocima ovisi rast kose.Pokusajte eliminirate navedene uzroke tj. stanja i napraviti pregled kod privatnog dermatologa radi dodatne obrade.Ispala kosa moze narasti no pocnite sto prije s terapijom.Neovisno o uzroku ispadanja kose rabite od firme Ducray sampon Anaphase 3x tjedno i drzite ga 5 minuta te Chronostin losion bar 3 mjeseca.Sto se tice Pilfuda za sad ga ostavite.O eventualnim rezultatima treba govoriti tek za 2-3 mjeseca.Prestanite s farbanjem i ne ocajavajte jer se u vecini slucajeva uvijek pomogne.