Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

Pantogar kapsule

Amorena

Pijem Pantogar kapsule 3 mjeseca (2 dnevno, po preporuci dermatologa) zbog prekomjernog ispadanja kose unazad 5 mjeseci. Stanje se u zadnja dva tjedna malo poboljšalo i ja bih i dalje nastavila sa terapijom. Na uputama je navedeno da se preporuča korištenje 3-6 mjeseci. Zanima me da li mogu bez ikakvih bojazni nastaviti terapiju Pantogarom (pritom mislim na moguće predoziranje - avitaminozu) ili je potrebno napraviti pauzu? Molim Vas ujedno da mi odgovorite da li mogu još dodatno, istovremeno sa Pantogarom koristiti neke vitamine za kosu (konkretno mislim na Das Gesunde Plus - Haar Vital Komplex sa Cinkom, s obzirom na njihov sastav i sastav Pantogar kapsula). Unaprijed zahvaljujem!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Nisam upoznat sa sastavom tih kapsula, pa to pitanje postavite dermatologu koji Vam ih je preporučio.

Amorena

Zahvaljujem na odgovoru, međutim moj dermatolog više ne radi u poliklinici u kojoj je radio, tako da sam izgubila kontakt s njim pa mu ne mogu ni uputiti pitanje.
Iz tog razloga sam se obratila Vama. Evo šaljem Vam sastav i Pantogar kapsula i Haar Vital Komplexa.
Pantogar kapsule sastav: medicinski kvasac 100 mg, kalcijum pantotenat 60 mg, tiamin nitrat 60 mg, cistin 20 mg, keratin 20 mg, aminobenzojeva kiselina 20 mg.
Haar Vital Komplex : cink 10 mg, vitamin B1 1,4 mg, B2 1,6 mg, B6 2,0 mg, B12 1,0 ug, biotin 150 ug, folna kiselina 200 ug, niacin 18 mg NE, pantotenska kiselina 6,0 mg.

Zahvaljujem Vam na odgovoru!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Osobno ne bih preporučio niti jedan od ta dva preparata, a još manje njihovu kombinaciju.

Amorena

Hvala Vam na odgovoru. S obzirom da ste me sad naveli na razmišljanje o dobrobiti lijeka za moj organizam i problem koji imam s ispadanjem kose, zanima me iz kojeg razloga mi ne bi preporučili Pantogar kapsule? Molim Vas, nadam se da ne tražim previše, da me savjetujete kao moj budući dermatolog, koju terapiju bi mi preporučili s obzirom da su mi svi zdravstveni nalazi u redu (štitnjača,ortopan, hormoni,DHEAS,DHEA, androstendion) osim dijagnosticiranih policističnih jajnika.
Unaprijed Vam zahvaljujem i nadam se da ćete naći vremena da mi odgovorite i na ova pitanja.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Terapija ovisi o vrsti pojačanog opadanja kose (Vi to niste naveli, a ne bih niti vjerojavao dermatologu koji propisuje gore navedenu terapiju). Potrebno je obaviti klinički pregled i eventualno trihogram da bi se to utvrdilo. Gore navedena terapija je jednostavno neučinkovita. Mislim da sam bio dovoljno jasan.

Amorena

Hvala Vam na odgovoru.
Lijep pozdrav!