Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

vitiligo

stef4e

Moj sin ima vitiligo. Zelim znati kako se moze leciti? Hvala.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Liječenje vitiliga ovisi o lokalizaciji promjena, proširenosti, trajanju, dobi bolesnika. Nažalost, liječenje često nije zadovoljavajuće. Pokušava se lokalnim kortikosteroidima, imunomodulatorima, derivatima vitamina D, a kod proširenih promjena i fototerapijom kroz duži period. Obratite se dermatologu koji će izabrati adekvatno liječenje.

ana-split

Poštovani,
Imam 26 god i na predjelu izmedju pazuha i grudi imam malenu depigmentiranu mrlju promjera oko 2,3 mm. Imam je već dugo niz godina, možda čak i preko 6 godina. Mrlja je uvijek istog oblika. Zimi nije skoro ni primjetna. A nisam dobila nikakve dodatne fleke. Da li postoji šansa da je to vitiligo? Jedan doktor mi je rekao da kod vitiliga pojava drugih mrlja počinje maksimalno 2,3 god od prve te da jako rijetko prodje više od 5 god pa zbog toga oj smatra da nije riječ o tone. Koliko to uopće drzi vodu?
Hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Vjerojatno nije vitiligo.

tonka1988

Postovani dr.,
nadovezala bi se na prethodno pitanje. Koliko prosjecno prođe vremena do nastanka druge mrlje vitiliga? Da li je moguce ne pojvaljivanje vise mrlja par godina, odnosno smirivanje ili je to jako rijetko? kakva je njegova progresija? Koja dob je najspecificnija za samu pojavu?
hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Vitiligo može započeti u bilo kojoj dobi, ali najčešće počinje u djetinjstvu ili mladosti: u više od 50% slučajeva bolest se javlja prije 20. godine života. Tijek bolesti je nepredvidiv, ali je najčešće sporoprogresivan. Obično se pojavljuje simetrično, npr. na obje šake istovremeno. Do pojave drugih žarišta može proći nekoliko tjedana, mjeseci, pa čak i godina.