Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

Protopic - opasnosti

Katarina

Molim vas, možete li navesti sve negativne posljedice primjene Protopic masti? Naime, koristim je za (vulgarnu) psorijazu koja se proširila i na lice otprilike godinu dana svaki drugi-treći dan.
Možete li mi preporučiti neku drugu kremu (mast) koja nije "toliko" kancerogena (pritom Elidel mi ne pomaže)?
Katarina

dr. Krešimir Kostović

Za sada na temelju poznatih činjenica ne može se govoriti da je Protopic (tacrolimus) kancerogen. Da je ta mast kancerogena bila bi povućena iz upotrebe. Radi se samo o mjerama predostrožnosti da se ona upotrebljava u kraćim vremenskim razmacima i uz apsolutnu žaštitu od sunca (dakle ne preko dana preko ljeta). U svakom slučaju, sada bi bilo dobro da napravite pauzu od barem nekoliko mjeseci. Osim Protopica i Elidela ne postoji lokalna mast ili krema sličnog djelovanja.