Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

Purpura pigmentosa

roberta1

Moj su problem noge pokrivene crvenim flekama, što većim što manjim, koje mi je dermatolog dijagnosticirao kao purpura pigmentosa. Traje već dva mjeseca. Obzirom da mi je krvna slika uredna, preporuka mi je vit. C i svakodnevno mazanje emulzijama kako bi kožu održala hidratiziranom. Možete mi reći da li uzrok tome može biti samo stajanje, obzirom da dnevno provodim i do 12 sati na nogama? Da li postoji mogućnost da se bolest povuče, odnosno ako ne budem vidjela nikakve promjene, da li imam razloga za brigu i da li bi morala krenuti u neke detaljnije pretrage? Unaprijed zahvalna

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Kod Vaše dijagnoze ne radi se o nečem što bi Vas trebalo brinuti. Jedini problem je da nema baš učinkovite terapije. Ne vjerujem da će Vam biti puno bolje od propisane terapije. Stajanje nije uzrok Vašim promjena. Neke detaljne pretrage nisu potrebne.

roberta1

Postoji li mogućnost da mi se to povuče? Da li se smijem izlagati suncu? Da li postoje uzroci toga ili je stvar genetska?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Promjene su kronične i mala je vjerojatnost da će se povući. Slobodno se izlažite suncu (to Vam čak može i pomoći). Uzroci i provocirajući čimbenici najčešće nisu poznati. Rijetko, u nastanku ulogu mogu imati lijekovi, hrana ili dodatci hrani. Bolest nije genetska.