Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

za Dr. Kaliternu

Poštovani, imam 30 godina i problem sa aknama. U pubertetu sam imala "problematičan ten",
koji se nakon nekoliko godina smirio. Zadnje 4 godine su se počele pojavljivati akne (na dodir su polutvrde, kao da su ispunjene tekućinom ), na području dekoltea te vilice i brade. Isprobala sam više kremica po preporukama dermatologa - skinoren, differin gel, akneroxid 5%, losioni za akne (iz apoteke), ali bez većih rezultata.
Zadnjih godinu dana pijem tetracikline sa pauzama, budući da mi je trošenje Roaccutan-ea neprihvaljivo.
Dekolte je sad poprilično dobro (nema više akni), ali se vide ožiljci. Također su mi se pojavljivali
i sitni gnojni prištići na tjemenu, kojih trenutno nemam jer pijem antibiotik. Isti se vrate sa prestankom trošenja antibiotika. Kosu perem sapunom Dermowas. Lice se jako masti, pojavljuju se i dalje akne i miteseri (nos,brada) u predjelu vilice. Od njege za lice koristim Normaderm gel, tonik, akneroxid gel, puder Clinique superbalanced, bez ulja, a u zadnja dva tjedna Normaderm nuit, međutim ne vidim neke rezultate. Napominjem da nemam policistične jajnike, menstruacije su mi uredne, osim što imam dvije ciste u dojkama, ali ne znam ima li to kakve veze sa aknama. Molim vas za pomoć, unaprijed hvala!

Dinko Kaliterna, dr. med.

Previše preparata, vremena i novaca trošite za vaše probleme i nepotrebno se mučite. Prvi korak je promjena u prehrani naročito mediteransko dalmatinsku kuhinju uz što manje mlijeka. Potom bih savjetovao čišćenje lica mikroabrazijom s kisikom te ujedno liječio akne i smanjivao ožiljke. Jako važna je kombinacija vitamina i minerala. Tretman izbora je lasera koji je najbolji tretman za akne do sada. Istovremeno liječite akne, uklanjate ožiljke, smanjujete proširene pore uz efekt fotopomlađivanja kože. Svi navedeni tretmani ne bole i odmah možete na posao poslje ići. Uz to je bitna njega koža svakako.

Hvala na iscrpnom odgovoru. Imam još par pitanja, pa ako vam ne bi bio problem odgovoriti... Da li što manje konzumiranje mlijeka podrazumijeva i sve mliječne proizvode, pa i čokoladu? sad Koje preparate biste mogli preporučiti za njegu lica + puder? Da li tretmani kiskom trajno rješavaju probleme akni ili ih umanjuju? Hvala..

Dinko Kaliterna, dr. med.

Savjetujem što manje mliječnih proizvoda te samo čokoladu s barem 50% kakao na više. Mikroabraija s kisikom puno pomaže te u kombinaciji s laserom daju dugotrajna poboljšanja i rezultate. Što se tiče izbora krema ne znam što preporučiti kad nisam vidio vašu kožu a puder od Avene prema tipu vaše kože.