Beta hcg sporo raste

mamalana

Poštovani dr. Šakoronja,

Zanijela sam prirodnim putem (nikad nismo imali problema s plodnosti i imamo dvogodišnjeg sina i te prije pet mjeseci gubitak bebe u šestom mjesecu trudnoće radi upale), iako je dr. na ultrazvuku rekao da izgleda kao da sam bila na Clomidu, da sam imala trostruku ovulaciju i da je vidljivo puno tekućine. Pri 4 tjedna i 2 dana uočena je jedna gestacijska vrećica. Zabrinuta sam zbog sporo rastuće razine bhcg.
12 dpo 50, 13 dpo sam imala lagano krvarenje i počela sam piti Utrogestan. 14 dpo 100, 15 dpo 133, 16 dpo 163.
Koje su Vaše prognoze za daljnji tijek trudnoće?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, uz beta HCG ne može se vidjeti trudnoća niti gestacijaska vrečica u maternici.
Da bi se vidjela trudnoća u maternici, beta HCG mora biti oko 1000.
Zatim da se trudnoća uredno razvija beta HCG mora se podvostručiti u roku od 32 sata.
Dakle kod Vas su dvije dvojbe. Prva, da li je trudnoća u maternici, što još ne možemo znati jer beta HCG Vam je 133 što je daleko od 1000.
Nažalost mislim da se najvjerovatnije radi o biokemijskoj trudnoći ili vrlo ranom spontanom pobačaju.
Najvažnije je isključiti da trudnoća nije vanmaternična. Dakle svakako oprez i redovite kontrole kao i kontrole Betah HCG-a.

mamalana

Hvala na odgovoru! U međuvremenu sam bila na pregledu i profesor sumnja na iste dvije stvari no, kao i Vi, kaže da je još prerano da se vidi o kojoj se radi. Nadam se boljoj varijanti.

andreich88

Poštovani dr. Šakoronja,
potvrđena mi je trudnoća koja odgovara da sam u 6 tjednu, nakon obavljenog UZV-a ustanovljeno mi je da nema ploda, beta hcg je prvi put vađena: 22 461 a nakon 48h
25 489, postavljena mi je dijagnoza blithed ovum. Da li se kod takve "lažne" trudnoće beta može povećati pa makar i ovako malo?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, svakako da će se beta HCG povećavati ali ne koliko bi trebao da se radi o urednoj trudnoći. Da se radi o urednoj trudnoći beta HCG bi se sa 25000 za 48 sati povisio za više nego dvostruko.
Nažalost ovaj abnormalni produkt začeča bit će potrebo instrumentalno evakuirati.