obilno krvarenje

brita

Dragi Doktore!
Imam 41. godinu,,dvoje dece.Znam da ste vec odgovarali u vezi ove teme ali ipak bih volela da i moj slucaj analizirate. U oktobru su mi nasli miom 33mm,Pre toga sam imala obilno krvarenje,uglavnom na 21/22 dan.Onda mi je ginekolog ispisao Orgametril.Dva meseca sam uzimala. s tim da 14.dana kod 2. kutije pocela sam da krvarim(1.. decembra)a ja sam zavrsila sa kutijom i onda sam dalje krvarila. do 18.-og ,decembra kad su mi uradili kiretazu.Posle toga sam jos 8 dana krvarila. i 2.januara je opet pocelo krvarenje. Posle kiretaze nikakvu terapiju nisam dolbila. u meduvremenu sam dobila PH nalaz gde je pisalo da nasli sitne fragmente sluznice materice u proliferativnoj fazi.Na osnovu toga je ginekolog koji vrsio kiretazu rekao da nemam ovulaciju i prepisao mi je Prmolut Nor i dve injekcije Oestradiola i peporucio mi je da kad prestanem sa Primolutom ( 20 dana po 2 tablete)sa dobijanjem menstruacije na 5. dan pocnem uzimati Trisequens tablete.Kada sam otisla sa svim papirima kod svog ginekologa rekao je da to nece valjati.20 dana uzimanje Primoluta ce izazvati jako krvarenje s prestankom i ako sam krvarila na 14. dan sa Orgametrilom najverovatnije cu i sad jer je to isti lek sa drugim imenom.Sto se Trisequensa tice to daju zenama pred menopauze i to ne prepotucuje. Ali za svaki slucaj mi je reklla da pogledamo nivo FSH.a da vidimo da li sam blizu menopauze.Ja sam sad pocela uzimati Primolut,posle 10 dana idem na ultrazvuk da pogleda debljinu sluzokoze i odredi da li da uzimam dalje lek,ali onda nista nisam uradila jer cu opet poceti krvariti a to je opet otprilike 15 dana.Sta da radim? S postovanjem :brita

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, volio bih da mi napišete u kojem dijelu maternice se nalazi miom.
Zatim ja Vam ne bih prepisao Trisequens jer mislim da se Vaša obilna krvarenja trebaju riješiti na drugi način. Recimo uzimanje gestagena( Primolut-Nor) od 16. do 25. dana ciklusa kroz 3-6 mjeseci. S time bi dobili pravilnost, ne previše obilne menstruacije, te normalan ciklus.
Ako i to ne uspije preporučam postavljanje LNG intrauterinog uloška.

brita

Postovani Doktore, hvala vam na odgovoru.Miom se nalazi na levoj strani unutar materice.Sad ja uzimam Primolut Nor,Pocela sam od 6. dana po preporuci lekara 20 dana. po dve tablete.Ako u meduvremenu prokrvarim da prestanem uzimati ili da zavrsim kutiju?Hvala vam unapred: Brita

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana , ako se radi o submukoznom miomu lijek izbora bi bila histeroskopska ablacija mioma, te nakon toga umetanje LNG intrauterinog uloška. Bojim se da ovo konzervativno liječenje kod Vas neće polučiti preveliki uspjeh.

brita

Postovani Doktore,hvala vam najlepse,poslusala sam vas savjet i zakazana mi je operacija ,histeroskopsko odstranjivanje mioma.Ipak imam jedno pitanje ja i dalje uzimam Primolut Nor,jer bez toga krvarim. Pocela sam uzimati 3.februara,pre toga sam dobila dve ampule estradiola,jer sam jalo krvarila.Operacija mi je zakazana za 14.februar.Moje pitanje je da li smem uzimati i dalje Primolut,jer negde sam citala da pred opraciju nikakve hormonske lekove se ne smiju uzimati.A ja bez toga jako krvarim .Drugo pitanje: ako do tad ipak prokrvarim da li se ipak moze uraditi histeroskopija ii se mora odloziti? Hvala unapred.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, mislim da Primolut možete uzimati. Ako prokrvarite operacija će se odgoditi dok ne stane krvarenje.

brita

Postovani,Uradila sam histeroskopiju mioma i dobro se osecam,ali mi se pojavio bolni cvor u levoj dojci par dana nakon operacije.Pre toga to nisam imala,Pitam se da li je to od nekih hormona ili...?Zakazala sam mamografiju i ultrazvuk za svaki slucaj,ali me interesuje ipak vase misljenje.Hvala unapred

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, to što ste operirali miom nema nikakve veze sa promjenom na dojci.
Učinite mamografiju i UZV a javite se liječniku da se vidi da se ne radi o upalnom procesu na dojci.

nina005

molim vas za pomoć
menstruacija mi je kasnila 14 dana,onda je napokon počelo ali sad već krvarim 16 dana,u početku je to bilo jako obilno s ogromnim ugrušcima i povremenim bolovima
sad je krvarenje manje ali nikako ne prestaje
znam da ja preporuka pregled,al sve me strah što bi mogao biti uzrok tome
unaprijed vam hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana riječ je o disfunkcijskom krvarenju. Svakako savjetujem ginekološki pregled i UZV, te će se nakon uvida u isti odrediti hormonska terapija (estrogeni, gestageni ili oralni kontraceptivi ) za zaustavljanje neurednog krvarenja.