gestacijski dijabetes

Ayan

poštovani,
u 37 tt sam, i prije tjedan dana na pregledu u bolnici mi je postavljena dijagnoza gestacijskog dijabetesa.
do sada sam dva puta radila ogtt test, prvi (10.mj.2012.),je pokazao sljedeće rezultate: s-glukoza: 5.3, vp glukoza 0h 5.3, vp glukoza 2h 4.7. drugi test (12.mj.2012.), je dao sljedeće rezultate: s glukoza 4.8, vp glukoza 0h 4.8, vp glukoza 2h 6.4.
sporna je bila vrijednost guk-a u prvom testu natašte koji je 5.3, a po parametrima treba biti 5.1.
odmah sam stavljena na dijetu i poslana na 24-satni profil koji je dao sljedeće vrijednosti: 4.7/4.4/5.2/4.6/4.6/4.5/4.6/4.8. srednja vrijednost je 4.16.
do daljnjega sam na dijeti, te su mi napomenuli da se kod trudnica sa gest. dijabetesom inducira porod u 39 tt.
s bebom je inače sve u redu, zadnja procjena težine u 37 tt je 2830 g.
u niti jednom testu nije potvrđena glukoza u urinu.

zanima me vaše mišljenje glede ovog, osobito me zanima da li je pravilo da se porod inducira bez iznimke, konkretno kod mene usprkos tome što zadnji ogtt test i profil nisu pokazali da postoji gest. dijabetes?

hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, radi se o tek naznačenom gestacijskom dijabetesu. Obrađeni ste, profil je uredan i dalje nastavite sa dijabetičkom dijetom.
Mislim da se kod vas porod ne mora inducirati u 39. tjednu, nego da možete čekati vlastite trudove.