Hormonski status

cakanavaspitacica

Postovani,

ove godine, u julu cu da napunim 28 godina, posto ne uspevam da zacnem obavila sam sledece preglede: vaginalni ultrazvuk i klasican pregled 08. 08. 2012. godine, a prethodnu menstruaciju sam dobila 24. jula 2012. godine.

Status: Uterus RFV sa priraslicama za debelo crevo i bolno osteljiv na palpaciju. Adneksalno nalaz uredan.

UZ nalaz: Uterus RVF 55 mm x 37 mm
Endometrijum 7 mm
Oba jajnika policisticna.
Desni 35 mm x 20 mm
Levi 34 mm x 22 mm

Dijagnoza: SY PCO

11. 09. 2012. godine sam radila kolposkopiju i PAPA test.
Rezultati su: Colposcopia facta, PA II NILM INF.

11. 12. 2012. godine je radjen hormonski status 3. dana ciklusa.
Rezultati su sledeci:
FSH (IU/I) 13,1 (3,0-12,0)
LH (IU/I) 21,8 (0,8-10,5)
PRL (ng/ml) 23,9 (1,2-15,5)
Testosteron (ng/ml) 0,9 (<0,6)
Progesteron (ng/ml) 1,1 (0,2-1,4)
Estradiol (pg/ml) 26,9 (30,0-120,0)
T3 2,0 nmo/l (1,1-3,1 nmo/l)
T4 104,6 nmol/l (61,6-149,3 nmol/l)
TSH 3,1 mIU/I (0,4-6,2 mIU/I)

Bila sam kod ginekologa zbog analize hormonskog statusa, i ona kaze da je zabrinjuje visok nivo prolaktina. Ali posto mi partner ima uroloske probleme (varicocela) i dok se on ne resi nije mi prepisala nikakvu terapiju.
Ciklusi su mi bili duzine od 27 do 47 dana tokom 2012. godine. Menstruaciju sam dobijala u sledecim intervalima: 30, 35, 38, 35, 30, 34, 30, 27, 31, 32, 47 dana. Nisam jos nikada bila trudna.
Zanima me Vase misljenje o mom sveukupnom statusu. Posto mi moja doktorica nije prepisala nikakvu terapiju dok se neresi partnerov problem.

Smem li da pijem sledeci caj? Naisla sam na jednom forumu na njega i kazu da pomaze kod PCOS.
4 kasike caja od majcine dusice
2 kasike caja od nevena
2 kasike caja od kukuruzne svile
Sve to pomijesati,pa od ove mjesavine uzeti 4 kasike i skuvati u pola litra vode. Pije se tri puta dnevno pola sata prije jela.
Kasike su velike.

Hvala unapred na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, treba vidjeti zbog čega je prolaktin visok, svakako postoji i hormonska inverzija FSH/LH.
Preporučan da suprug napravi spermiogram.
Ovi čajeve možete probati koristiti.
S obzirom na visoki prolaktin , savjetujem pregled endomkrinologa.
Ako je uredan , savjetujem nakon spermiograma, cervikalne briseve, prohodnost jajovoda , i zbog PCOS-a indukciju klomifenom.