Mikrocisticni jajnici

Sančez

Poštovani,

zamolila bih Vas da pogledate nalaze i napisete mi svoje misljenje.
Imam 25godina, student.

Nalaz 30.12.2009.
Lična: P=0 AB=0 ZM=15.12.2009. neredovne kasne / 5=6normalne
Sadašnja: neprijatan miris sekreta
papa 523 nalaz: pvu konična vu zatvoreno uterus i adneksa
in spekulo nešto sekreta
Dg: Colpitis
Th: Orvagil vag 1x1 u rodnicu
PAPA negativan

Nalaz UZV 12.07.2010.
Uterus 58x45 mm
Endometrij 19,0/2 mm
desni jajnik 32x19 mm
lijevi jajnik 29x19 mm, (sitrostiča, oprostite nisam sigurna da li ovako pise)
u Donglosu nešto slobodne tečnosti

Nalaz 14.12.2010.
Lična: P=0 AB=0 ZM=05.12.2010. neredovne kasne / 5normalne
Sadašnja: neredovni ciklusi, dlakoavost i debljina
papa 464 nalaz: pvu konična vu zatvoreno
uterus i adneksa b.o. in spekulo: obilan sekret
Dg: Colpitis
Th: Orvagil vag a 500mg 2x1 7 dana
Neo penotran vag 2x1 7dana
PAPA negativan
Hormoni su svi ok..

Nalaz UZV 28.02.2011.
Uterus 5,65x3.16 cm
Endometrij 0,71 cm
desni jajnik 2,95x2 cm mikrocistican
lijevi jajnik 3x1,98 cm mikrocistican

Zamoljavam Vas da pogledate nalaze. Trudila sam se da ih ocitam najbolje koliko je u mojoj moci, pošto su pisani rukom. Znam da ima grešaka, iskreno se nadam da cete se moći snaći.

Da napisem malo o sebi. Student sam, sa momkom punih 8godina, a prije 7godina izgubila sam nevinost baš sa njim. Nisam mjenjala partnera, kao ni on. Stalno koristimo zaštitu tj.kondom svih ovih godina.

Ove nalaze što sam napisala, išla sam preventivno bez nekog posebnog problema. Od prvog dana kada sam dobila prvu menstruaciu, nisu mi redovne. U početku su kasnije i po nekoliko mjeseci pa i do pola godine. Od kako smo imali odnose to se malo stabilizovalo, dobijam izmedju 32 i 39 dana. Na majku sam, tako je i ona imala iste simptome dok nije rodila mene (prvo djete) sada je sve ok.

Menstruacije mi kasne (koliko sam ja primjetila) kada sam nervozna (najviše zbog ispita), ili se malo prehladim.

Nadam se da je koliko toliko jasno ovo što sam vam napisala.

Koliko se sjecam doktorica mi je rekla prvi put kada sam bila na pregledu da imam policisticne jajnike i da to nije opasno...a sada poslednji put mi je rekla da imam mikrocistične jajnike....

MOLIM VAS DA MI POJASNITE
+KAKO JE TO MOGUCE DA PRVO IMAM POLICISTINE JAJNIKE, A SADA MKROCISTICNE JAJNIKE?
+KAO I KAKVA JE RAZLIKA IZMEĐU NJIH?
+PO VASEM MIŠLJENJU DA LI BI MOGLA IMATI PROBLEMA PRI ŽELJI ZA ZAČEĆEM?
+ DA LI BI MOŽDA TREBALA KORSITITI NEKU TERAPIJU, I DA LI SE MOGU IZLIJEČITI MIKROCISTICNI JAJNICI?
+ DA LI SU ONI OPASNI I ZA STA?

Iskreno se nadam vasem brzom odgovoru.
Srdačno Vas pozdravljam i zahvaljujem Vam se od srca!!! Sanja

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ginekološki nalaz je uredan. UZV nalaz si se također čini uredan. Niste mi naveli da li imate kakve ginekološke smetnje ili neredovit ciklus ili pokušavate ostavriti trudnoću?

yyyy

Poštovani! Imam 20 godina, prije 4 mjeseca su mi dijagnosticirani mikricistični jajnici. Od tada sam imala 3 menstruacije. Dvije su počele kao smeđi iscjedak koji je prešao u krv. na ulošku sam primjetila kao neke sluzave nakupine. Zanima me da li to znači da nisam imala ovulaciju ili je došlo do pucanja cisti? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ako su Vam dijagnosticirani policistični jajnici ovulacije su rijetke. Savjetujem pregled ultrazvukom sredinom ciklusa da se ustvrdi da li ovulirate.

yyyy

Meni je ginekolog rekao da se radi o mikrocističnim jajnicima, nije spominjao policistične jajnike. Koja je razlika, ako je ima? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana slični pojmovi.