nalaz papa testa?

Healy

Poštovani,
imam 22god, do sada sam imala problema samo s upalama i gljivicama, no sad sam dobila nalaz papa testa koji kaže:
opća podjela: abnormalne stanice;
opisna dijagnoza: mikroorganizmi - bacillus vaginalis, miješana flora; drugi ne-neoplastični nalazi - reaktivne promjene na stanicama povezane s upalom, parakeratoza;
abnormalne stanice: skvamozne stanice - skvamozna intraepitelna lezija (SI L), dysplasia levis - CIN I - SIL niskog stupnja; plus: promjene povezane s HPV, V+C+E+:
upute: kolposkopija - uključujući stražnji forniks i rodnicu:
napomene: dolazi u obzir i dysplasia media.

Ginekolog mi je prepisao terapiju s Betadine vaginalete, Plimycol vaginalete i Plimycol krema. Da li mi Vi možda možete malo više reći i objasniti nalaz tog papa testa jer mi je doktor samo prepisao terapiju i to je to? Rekao mi je da će poslati za tipizaciju HPV-a i neka dođem za 4 mjeseca opet...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Savjetujem da napravite cervikalne briseve i bris na hpv. S obzirom na cin1 svakako ponoviti ga za 4 mjeseca.
Terapija je nužna po nalazu cervikalnih briseva.

andy_123

Poštovani,

prije 3 godine imala sam neuredan papa test (CIN I + promjene povezane s HPV-om), napravila sam briseve i pokazalo se da je u pitanju HPV visokog rizika. Tada sam počela uzimati beta glukan kapsule i sva 4 nalaza nakon toga su bila uredna (bez CIN-a). Može li se iz toga zaključiti da više nema HPV-a?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne može se zaključiti na osnovu toga. Ponovite bris na HPV.