Ovulacija i Progesteron

Lidija83

Postovani,
Prije 4 godine tokom UZV pregleda bolnog desnog jajnika ginekolog mi je ustanovio da mi je tog mjeseca izostala ovulacija. Uradjen je test na Progesteron i doktor je konstatovao izuzetno nizak nivo i da ovulacije najverovatnije nije niti bilo prethodnih nekoliko mjeseci. Prepisao mi je Logest 4 ciklusa, onda pauza 2 mjeseca i novi test Progesterona i tada je bio na donjoj granici. Po njegovim rjecima tu vise nije bilo problema, al sam ja ipak, uz njegovu saglasnost nastavila uzimati Logest.
Nakon tri godine moj novi ginekolog mi je savetovao Yasmin, jer po gradji tjela navodno Logest vise nije bio dovoljan kao sredstvo za kontracepciju ( medjuvremenu sam se udebljala 9 kg). Prije par mjeseci sam napravila pauzu od pilule i uradila test na Progesteron u privatnoj laboratoriji i opet je bio na donjoj granici.
Sada mi je 27 godina, i dalje uzimam Yasmin, ali me interesuje da li je sve ok i da li bih mogla ostati trudna ako bih se rjesila na takav korak?
Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, moj savjet je da kontrolni progesteron učinite nakon tri mjeseca pauze od kontraceptivnih pilula, jer kada prekinete uzimati a odmah učinite progesteron idući mjesec vjerovatno neće biti ovulacije niti žutog tijela, jer ste još pod učinkom kontraceptiva ako ste ih uzimali duže vrijeme.
Preporučam i učiniti i ostale spolne hormone 3-5. dana ciklusa da se dobije cjeloviti Vaš hormonski status, te hormone štitnjače.
Svakako, kod žena koje imaju redovito svaki mjesec ciklus, ne dođe baš svaki mjesec do ovulacije ni razvoja žutog tijela koje producira progesteron.
Od 12-13. ciklusa godišnje ima i onih mjeseci kad ne ovulirate, možda njih 2 do 5. Tada će i progesteron biti nizak.
Predlažem da Vas Vaš ginekolog prati tijekom jednog ciklusa od 8.dana ciklusa svaki drugi , treći dan da se uvidi da li ćete ovulirati.

ribica01

Poštovani, razina progesterona 21. dan ciklusa mi je 0,7. Je li to prenisko? Utječu li na to jako kontracepcijske pilule Belara koje pijem? Prije obavljanja pretrage, liječnik mi nije rekao da prestanem piti pilule.
Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Čemu raditi pretragu progesterona ako pijete pilule?
Normalno je da je nizak jer vam Belara zakoči ovulaciju, nema žutog tijela koji luči progesteron.

ribica01

Navedenu pretragu te jos nekoliko njih sam morala obaviti zbog opadanja kose.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Hormonski status se radi kad 15-tak dana ne uzimate nikakve hormonske preparate izvana.

Linaa

Poštovani,

dobila sam uputnicu za vađenje progesterona, međutim naknadno sam vidjela da 21.DC pada u subotu kada ne mogu obaviti vađenje krvi. Mogu vaditi u petak na 20 DC ili u ponedjeljak 23 DC. Što biste mi savjetovali, koji dan odabrati? Inače ciklusi mi variraju od 26 do 28 dana. Po tome mi je logičnije 20 DC. Ili bi trebala vađenje odgoditi sa sljedeći ciklus? Ukoliko bi mi i taj ciklus trajao 28 dana, opet bi 21 DC "pao" u subotu.

Hvala na odgovoru.

Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako 20. dan ciklusa.