Ginekologija i opstetricija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 11777 | Broj poruka: 85227

Forum nije u funkciji!

No pregled objavljenih poruka Vam pruža veliki broj korisnih informacija iz navedenog područja.


prolaktin i testosteron u trudnoći


Autor Poruka

Mirjana

25.07.2005. 16:25

Imam hiperprolaktinemiju već više godina. Iako mi je prolaktin skakao i do 2300, MR nije ukazao na tumor hipofize. Bezuspješni su bili pokušaji "skidanja" sa Bromergona. Začuđujuće brzo sam ostala trudna(svega mjesec dana od kad sam prestala koristiti zaštitu) i više ne pijem Bromergon. Moje pitanje je slijedeće:
Zadnji put sam vadila krv u 6 tjednu nakon poslijednje menstruacije (već sam znala da sam trudna i 4 dana nisam pila Bromergon). Povišeni su mi bili prolaktin - 2540 (rekordno!!) i testosteron 4,12. Molim Vaše mišljenje kakav je utjecaj povišenog testosterona na trudnoću i razvoj ploda? Do koliko uobičajeno raste prolaktin u trudnoći i hoće li mi se prolaktin "stabilizirati" sam od sebe? Imam li razloga za zabrinutost? Sada sam u 11 tjednu tudnoće (gastacijski).
Hvala na odgovoru.

dr. Miro Šimun Alebić, spec.gin.

31.07.2005. 13:37

Poštovana,
u urednoj trudnoći PRL (prolaktin) počinje rasti u 7-8. tjednu trudnoće s 10-25 ng/ml do 200 – 400 ng/ml u terminu. U Vašem slučaju vrijednosti PRL spadaju u skupinu vrlo visokih. Ako MR nije dokazala adenom hipofize bilo je potrebno nastaviti s endokrinološkom obradom kako bi se približilo dijagnozi.
Uz terapiju Bromergonom zanese do 80% žena s hiperprolaktinemijom, a nisu povišene ni stope pobačaja, ekstruterinih trudnoća, kao ni komplikacija trudnoće, čak je dopušteno i dojenje. Čak ni nastavak liječenja Bromergonom u trudnoći nije povezan s nepovoljnim posljedicama na trudnoću ni na plod.
Izvan trudnoće, vrijednosti testosterona iznad 3 nmol/l, su obično udružene u PCO sidrom, a vrijednosti iznad 4,8 nmol/l povezane su s hormonski aktivnim tumorima. U prvom trimestru trudnoće vrijednosti počinju rasti i rast nastavljaju sve do termina. Za prvo tromjeseječje Vaše vrijednosti su ipak previsoke, ali su i majka i fetus zaštićeni brojnim mehanizmima od kojih je najznačajnija posteljična pretvorba androgena(u koje spada i testosteron) u estrogene. Više informacija moguće je dati samo uz uvid u povijest bolesti, no osnovna bi poruka bila oprezni optimizam.
Srdačan pozdrav.