Skraćeni ciklus

diesel

Djevojka 30 godina (u veljaci 31), vec godinu dana ima skraceni ciklus na 21 -23 dana, ali krvarenje slabo pocne vec 21 dan.. Prije toga je imala uredan 28-dnevni ciklus, zatim pila je nekoliko godina kontracepcijske pilule, pa uredna pauza, te uklonila ciste endometrioze s jajnika. Ultrazvuk je OK. Papa OK. Brisevi OK. Hormoni su OK, pokusana je terapija Duprahstonom ali je svejedno dolazilo do ranijeg krvarenja. Kontracepciju ne pije zbog visokog kolesterola -10 - za koji ne pije tablete. Koje su moguci uzroci i preporucene pretrage te je li ovo simptom blizenja menopauze ili nesto opasno? Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ja bih ponovio spolne hormone 3. do 5. dan ciklusa, 20. dan ciklusa progesteron, hormone štitnjače, AMH.
Apsolutne vrijednosti hormona ništa ne znače, treba ih gledati u kontekstu međusobnih vrijednosti. Bez vrijednosti spolnih hormona ne mogu ovo uopće komentirati.
Svakako je važno sredinom ciklusa ultrazvukom pogledati da li imate ovulaciju.
Uz nalaz UZV-a i spolnih hormona te hormona štitnjače, mogu dati neki sud o Vašem problemu.

anette_anette84

Poštovani,
prije 5 mjeseci zbog vanmaternične trudnoće uklonjen mi je lijevi jajovod. Od tada su mi ciklusi skraćeni (21-25 dana). Ne koristim kontracepciju. Zadnja dva mjeseca prije nego što dobijem menstruaciju (negdje 5-6 dana prije) pojavljuje mi se krv u rodnici. Primijetim ju u vrijeme spolnog odnosa jer onda istječe van, inače se zadržava unutar rodnice. Bolove nikakve ne osjećam.
Zanima me što bi mogao biti uzrok toga i trebam li hitno ginekologu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, savjetujem ultrazvučni pregled da se proba vidjeti o čemu se radi. Moglo bi se raditi o upali vrata maternice ili sluznice maternice. Ako problemi i dalje perzistiraju savjetujem cervikalne briseve i ginekološki vaginalni UZV.