Kontracepcija

lindynette 20

Dejan Šakoronja, dr. med.

S bilo kojom.

portret

Poštovani,
pijem kontracepcijske pilule već 3,4 godine, od toga lindynette 20 oko godinu i pol. Danas sam krenula popiti tabletu za četvrtak i vidjela sam da mi tableta za dan prije (srijedu) nije popijena, a popila sam je, što znači da sam zaboravila popiti tabletu u jednom od prethodnih dana, ali ne znam kojem. Popila sam tu tabletu koja mi je ostala za srijedu, ali za četvrtak nisam popila i sad ne znam kako da dalje nastavim piti to pakovanje. Ostala mi je ta nepopijena tableta i još 4 do završetka pakovanja. Molim Vas savjetujte me kako da nastavim dalje s pijenjem!
Zahvaljujem na odgovoru, lijep pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Popijte do kraja preostale. Nažalost ne znate koju ste propustili pa nema smisla da uzmete dvije od jednom.

nejavk

Poštovani, počela sam piti Lindynette 20 radi neredovite, bolne i obilne mjesečnice.Prvu kutiju sam počela piti 15.01. a zadnja bih trebala biti 04.02. Zbog nekih obaveza bih htjela pomaknuti ovu prvu mjesečnicu koju trebam dobiti. Pa me zanima dali da prekinem piti par dana prije ili da produžim s drugim blisterom? Ako prekidam, kada nastavljam s novom kutijom? I dali sam u oba slučaja zaštičena? I još jedno pitanje, pijem Eutyrox 50 već 5 mj., pa me zanima dali utječe kako na Lindynette?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kad popijete jedan blister bez pauze nastavite s drugim.
Eutyrox nema veze s tim. Zaštita je ovim načinom održana.

nejavk

Dali mogu za odgodu od 4-5 dana uzeti toliko tableta iz drugog blistera pa onda praviti 7 dana pauzu, i kakva je onda zaštita? Ili moram popiti do kraja drugi blister.

littlem

Poštovani,
u četvrtak sam popila zadnju aktivnu pilulu Yaz-a i s obzirom da želim preći na Lindynette, njih sam počela piti prošli petak i sada sam na 4. piluli. Zanima me je li normalno da menstruacija izostane kod prelaska na Lindynette i kada ju trebam očekivati?
Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nejavk odgovorio sam vam što vam je najbolje. Ovo što navodite moguće je isto tako.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Littlem, normalno je. Doći će nakon završenih Lindyneta.

m.zlo85

Poštovani,
početkom siječnja sam dobila od svog ginekologa Lindynette 20 zbog bolnih i obilnih menstruacija te izraženog PMS-a (zadržavanje vode prvenstveno, sitni prištići), dakle ne za kontracepciju. Prije toga nikada nisam koristila pilule, niti za kontracepciju niti zbog problema sa bolnim menstruacijama. Jednom sam za odgodu ciklusa koristila Dabroston, jednom Proveru.

Prvu pilulu sam popila prvi dan ciklusa, 24.01., još uvijek krvarim, a otada imam i problem sa zadržavanjem vode, dok mi se stanje sa licem i prištićima relativno popravilo - relativno jer mi se pojavila hiperpigmentacija. Inače odmah, dan ili dva nakon što dobijem menstruaciju izbacim suvišnu vodu, a do kraja krvarenja mi se lice skroz popravi i prištići nestanu. Primjetila sam da od pilula imam i pojačan apetit.

Imam nekoliko pitanja za Vas:

Da nastavim piti pilule s obzirom na ove tegobe ili da odmah prekinem i javim se svom ginekologu?

Jesu li ove nuspojave privremene i hoće li se stanje normalizirati u slijedećih par mjeseci ukoliko ih nastavim piti?

Mogu li prestati uzimati pilule u bilo koje vrijeme ili moram popiti blister do kraja (znači onih 21 dan, pa nakon pauze od 7 dana ne uzimati ponovno)?

i ono što me posebno zanima - može li se za moje tegobe propisati Dabroston ili Provera s obzirom da mi pilule ne služe u svrhu kontracepcije? Jer sam primjetila da mi prilikom korištenja Dabrostona i Provere nije bilo nikakvih nuspojava, dapače, stanje sa licem je bilo odlično, ciklus je trajao kao i obično (5 dana), a ni krvarenje nije bilo pretjerano obilno.

Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da možete nastaviti dalje s uzimanjem do kraja blistera, kao i dalje.
Sve ostalo ćete dogovorit sa svojim ginekologom. Za obilne i bolne menstruacije možete koristiti Proveru i Duphaston.

GetLucky

Postovani,
Pijem Lindynette 20 nekih 9 mjeseci, sve je u redu i pazim na to kada ih pijem. No ovaj put mi se desilo to da sam trebala krenuti s novim pakovanjem veceras u 8, ali posto nisam stigla kupiti tablete nisam. A po recept i kod ginekologa ne mogu prije ujutro. Zanima me sto da radim kad dobijem novo pakovanje, kako da pijem kasnije i koliki je rizik od nezeljene trudnoce.
Unaprijed zahvaljujem.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzimajte od danas ujutro , pa dalje svaki dan ujutro. Zaštita je sigurna.

GetLucky

Postovani,
nazalost tek sam sad vidjela vas odgovor, i popila sam tabletu za danas, u 20:00h kao sto inace pijem, a jutros onu propustenu od jucer. Dali sam napravila veliku pogresku? Inace mi se ovakve stvari ne dogadjaju, pa panicarim.
Hvala vam.

hemi 29

Poštovani,,

Pijem lindynete 20 već nekih 2 godine i nisam imala nekih većih problema što se tiče kilograma akni i slično,skužila sam da mi je libido manji,ali sam to pripisivala stresu (posao)a i nisam imala partnera..nedavno sam imala spolni odnos,,početak je bio jako bolan jer sam bila sva ukočena (što pripisujem psihi),ali bila sam i suha što mi se nikad prije nije događalo,a bila sam uzbuđena,pročitala sam da je to zbog niske razine estrogena,,trebam li početi piti lindynete 30?! ili možda da probam neke druge tablete? pila sam i yazz i yasimn i nisam imala problema s libidom i suhom rodnicom,ali su me jako boljele noge tj vene,poslije njih mi je prepisao diane,njih nisam podnosila,,u mjesec dana dobila sam 6 kilograma...što se lindyneta tiče,nije da nemam baš nikakvu potrebu za sexom,ali nemam koju sam imala i mislim da mi rodnica nije do kraja suha,jer nakon odnosa nisam imala bolove,ni crvenilo,ni svrbež ni ništa,,samo je početak bio bolan. Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Hemi, uputno bi bilo uzimati lindinete30 zbog navedenog.

saucerpen

Poštovani,
Pijem Lindynette 20 mjesec dana i jučer (utorak navečer) sam popila prvu tabletu iz drugog pakiranja, ali sam nakon 4 i pol sata od popijene tablete dobila proljev. Kako postupiti u ovom slučaju te vrijedi li zaštita od trudnoće još uvijek, ili će biti potrebno koristiti dodatnu kontracepciju još neko vrijeme? Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Zaštita vrijedi. Ne treba dodatna zaštita ako neće biti proljea dalje.

saucerpen

Poštovani,
Imala sam proljev još cijele te prve noći, ali sudeći po ostalim situacijama ovdje na forumu, to ne bi trebalo umanjiti učinkovitost pilule?
Hvala na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tako je.